Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

УН предлажу ОГРАНИЧЕЊЕ МОБИЛНИХ ТЕЛЕФОНА У ШКОЛАМА НА ВЕЛИКЕ И МАЛЕ ОДМОРЕ, неке школе у Србији то већ увелико спроводе и саме

06.08.2023. 21:42 21:45
Пише:
Фото: pixabay.com

Вест да је Унеско предложио да паметни телефони у школама буду забрањени како би се решио проблем у учионица и побољшао процес учења, прошла је мало "испод радара" у мору других битних вести иако је веома значајно да је једна овако велика организација отворено реаговала на мобилне телефоне у образовним установама.

Један од разлога, наводе у Унеску, јесте и заштита деце од малтретирања на Интернету, што је све чешћа појава.

Агенција Уједињених нација за образовање, науку и кутлуру наводи да постоје докази да је прекомерна употреба мобилних телефона повезана са лошијим учинком школараца, као и да време које се проводи испред екрана негативно утиче на емоционалну стабилност деце.

Додаје се да дигитална технологија у целини, укључујући вештачку интелигенцију (АИ), увек треба да буде подређена "визији образовања усмереног ка човеку", те да никада не треба да замени интеракцију лицем у лице.

Из Унеска упозоравају да је можда прецењен позитиван утицај "нових метода учења" и дигиталне технологије на исходе и економску ефиканост.

- Не представљају све промене напредак. Само зато што је нешто ново, не мора да значи да би одмах требало да буде и примењено свуда - истиче се у извештају агенције Уједињених нација.

Напомиње се да не би требало занемарити "друштвену димензију" образовања које подразумева наставу лицем у лице.

- Дигитална револуција има немерљив потенцијал, али као што су изречена упозорења о томе како је треба регулисати у друштву, слична пажња мора се посветити начину на који начин се она користи у образовању - рекла је генерална директорка Унеска Одри Азуле.

У Србији неке школе већ забраниле мобилне

Међутим, у Србији већ постоји више десетина школа које су забраниле употребу мобилних телефона током наставе.

Једна од њих је ОШ "Јосиф Панчић" на Бановом Брду где већ годинама постоји забрана употребе мобилних али не у потпуности.

- Мобилни телефон у школи може да се користи само на великом и малом одмору како би се деца чула са родитељима, док на часовима није дозвољено да их употребљавају. Забрањена је свака злоупотреба ђака или објављивање фотографија на друштвеним мрежама да не би некога извргли руглу због неке слике на друштвеним мрежама - изјавио је недавно директор ОШ "Јосиф Панчић" Милан Бајић.

 

Упитан на који начин се санкционише ђак ако употреби мобилни телефон на часу, Бајић одговара да постоји правилник који све то дефинише.

- Причамо са децом, апелујемо, а разговарају и са мном као и ми са њиховим родитељима. Уколико је тежи прекршај који улази у наше правилнике онда постоји мера која се изриче. Ово правило важи како за ниже тако и старије разреде јер као што учимо да живимо са короном тако учимо и са мобилним телефоном у школи. Мобилни може да се користи искључиво по правилима која су прописана у школи без икаквих злоупотреба - објаснио је он.

У школи су постављена обавештења за забрану коришћења мобилних телефона а циљ забране је да се ђаци фокусирају на градиво и узајамну комуникацију на часовима са наставицима и својим другарима како би стекли нова знања.

Управо оно због чега се и у Унеско залаже за забрану.

За и против

У основној школи "Вук Караџић" у Бајмоку, такође, забрањено је коришћење мобилних телефона током наставе.

Савет родитеља је готово једногласно подржао одлуку школе а ученици направе предају наставницима још на првом часу.

Телефони се одлажу и закључавају у ормарићима који су покривени камерама, тако да ученици не морају да страхују од крађе. На крају дана ученицима се телефони враћају на задњем часу. А ако се неки ученик оглуши о ово правило, ако му наставник пронађе телефон биће му одузет и стављен у ормарић, а он ће морати да сноси санкције према дисциплинском правилнику.

Иако се ово чини као добра мера, Александар Марков из Форума београдских гимназија је био скептичан јер сматра да ученик може да остави један телефон код наставника а код себе да има други, или чак и трећи.

- То је тешко спровести у пракси а и на крају када имате забране те врсте, то је више контрапродуктивно него што може да допринесе неком решењу. Најбоље је радити са ученицима и телефоне користити за потребе наставе и учења. Најлакше је забранити, али телефони су део живота свих нас - изјавио је Марков пре неколико дана.

С друге стране, Валентина Илић из Синдиката образовања Србије наглашава за 24седам да је употреба мобилних телефона велики проблем на наставно особље.

С једне стране, додаје, професор не сме да одузме телефон детету, али правила морају да постоје.

- Школа сноси одговорност јер у учионици са тридесет ученика увек може да злоупотреби телефон. С друге стране, појављује се пуно снимака на мрежама а да професори и не знају да су снимани. Час је затвореног типа и искључује сваку могућност злоупотребе, и професора и ученика - објашњава Илићева.

(24седам)

Пише:
Пошаљите коментар