У Србији зимује четврт милиона птица водених станишта
БЕОГРАД: У јануару 2020. године у Србији је евидентирано више од 250.000 птица водених станишта, саопштило је Друштво за заштиту и проучавање птица Србије (DZPPS), које је последњег дана јануара успешно окончало 54. Међународни зимски попис тих птица.
Две најбројније врсте биле су глувара и обични галеб, а поново су пронађене неке врло ретке врсте.
На зимовању код нас први пут су потврђени шеварски трстењак, црни лабуд и црни турпан, док је жутокљуни морски гњурац први пут забележен у Србији.
Од осталих веома ретких врста забележени су још утва златокрила, мали и велики лабудови, баршунасти турпани, средњи ронци, црни орлови, ушати гњураци, риђогрле гуске и мали галебови.
Ове године први пут је спроведен детаљан попис лабудова, бележено је колико је било младих, односно одраслих птица.
Нажалост, установљено је да су одрасле јединке у значајној већини, што значи да им је ниска успешност гнежђења и преживљавања младих, каже Марко Ћибан из DZPPS.
Према његовим речима, више од 150 чланова и волонтера вредно је радило на обиласку река, језера, рибњака, акумулација, плавних пашњака и слатина.
Јануар је и ове зиме, као и prеthodnih година, био непредвидљив. Вишедневне магле отежавале су рад на терену, док су температуре испод нуле заледиле већину стајаћих вода и канала. Велике реке Дунав, Саву и Тису смо покривали са пловила, док је већина локалитета била обилажена пешке. Више група посматрача обишло је 585 километара речног тока Дунава, као и бројна водоплавна подручја са обе стране обале. Обишли смо пешке цео ток Западне Мораве од 220 километара, а први пут и већи део тока Ибра", прича Ћибан.
Он је нагласио да су птице поново пребројане и на Дрини, Нишави, Дичини, Чемерници, Лиму, Засавици, Јегричкој, Тимоку, Босуту, Студеници, Пеку и бројним другим воденим површинама, као и, после више године паузе, на акумулацији Газиводе, на Косову и Метохији.