У Србији сваког дана 13 људи умре од рака плућа
БЕОГРАД: У свету се обележава Светски дан борбе против рака плућа, а у Србији тај најчешћи и најсмртоноснији карцином се открије код око 5.500 људи годишње, а умре 4.600 особа.
То значи да свакога дана око 13 људи у нашој земљи изгуби битку са том опаком болешћу.
Висока смртност узрокована је касним откривањем болести.
Пушење је главни фактор ризика за настанак карцинома плућа, а према подацима Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" у Србији 37 одсто одраслог становништва пуши.
Директорка Клинике за пулмологију КЦС проф. Виолета Вучинић Михаиловић каже да се у тој здравственој установи годишње збрине више од 5.000 пацијената, а да скоро сваки трећи дође са узнапредовалом формом карцинома плућа.
"Само у овој клиници прошле године умрло је 200 пацијената, што је много. Код највећег броја пацијената болест се открије у касном стадијуму, када је примена терапије доведена у питање", рекла је Вучинић на конференцији поводом Светског дана борбе против рака плућа.
Болест се обично открива у касној фази јер је подмукла, пацијент обично нема тегобе, а када се оне јаве обично је већ узнапредовала.
Симптоми који могу да укажу на болест су кашаљ, сув или са искашљавањем секрета, тешко дисање, замарање.
Директорка Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" Верица Јовановић каже да се последњих десет година бележи пораст оболевања и умирања од карцинома бронха и плућа.
"То је најчешће дијагностикован рак код мушкараца и карактерише га висока стопа смртности. Пошто се открива касно период преживљавања од дијагностике до смртног исхода кратак", рекла је Јовановић.