У Србији се оснива банка репродуктивних ћелија и ткива
БЕОГРАД: У Србији ће бити основана банка репродуктивних ћелија и ткива, у којој ће се чувати и ембриони, утврђено је Законом о поступцима биомедицински потпомогнуте оплодње, који је данас усвојила Скупштина Србије.
То ће омогућити брачним и ванбрачним партнерима, женама без партнера или појединцима да чувају своје полне ћелије за будућу потпомогнуту оплодњу, која ће тако бити доступнија онима који желе потомство, а која ће помоћи и у борби за демографски опоравак земље.
За усвајање закона гласало је 138 посланика.
Тај пропис утврђује правила рада и државних и приватних клиника, такозваних центара за биомедицински потпомогнуту оплођењу, банака дарованих репродуктивних ћелија и ембриона, управе за биомедицине и инспекцијске службе.
Прецизно су дефинисани поступци добијања, обраде, испитивања и расподеле репродуктивних ћелија, њиховог продуженог чувања, правила њиховог увоза и извоза, мере надзора и инспекције у центрима који се баве потпомогнутом оплодњом.
Та процедура подразумева пристанак оба супружника, односно ванбрачна партнера за давање ембриона, као и правно и психо-социјално саветовање.
Даривање репродуктивних ћелија или ембриона је добровољно, а неће се наплаћивати паровима који их буду користили за добијање потомства.
Право на чување репродуктивних ћелија, односно ткива имаће и малолетници за које постоји опасност да ће трајно остати неплодни због медицинских разлога.
Када је реч о замрзавању ембриона, тај поступак би требало непосредно да смањи стопу близаначких трудноћа, која са собом носи повећан ризик по мајку и плод, с обзиром да ће парови имати могућност да чувају ембрионе из prеthodnih покушаја вантелесне оплодње.
Тако се парови могу одлучити за враћање мањег броја ембирона приликом првог поступка вантелесне оплодње, а да преостале замрзну и искористе у наредном постуку.
Новим законом и даље је забрањено сурогат материнство, пре свега због могућности злоупотребе.