У Србији 626 случајева нежељених реакција након вакцинације
БЕОГРАД: Павле Зелић из Агенције за лекове и медицинска средства (АЛИМС) изјавио је даднас да је до сада у Србији пријављено укупно 626 случајева нежељених реакција након вакцинације против коронавируса, као и да није било ниједног пријављеног случаја емболијских или тромболитичких поремећаја након пријема АстраЗенеке вакцине.
Зелић је, гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а, рекао да је континуирано праћена безбедност и АстраЗенека вакцине, чија је примена била суспендована у појединим земљама, али и свих других.
"Тренутно имамо 82 пријављена случаја нежељених реакција на АстраЗенека вакцину, али су су оне све биле очекивано уобичајено благе, а тако је било углавном и за све остале вакцине - бол на месту примене, оток, малаксалост, повишена температура. Ништа што би нас забринуло", рекао је Зелић.
Он је истакао да није било ниједног пријављеног случаја емболијских или тромболитичких поремећаја, опструкције и прекида протока крви кроз крвне судове који су изазвали ту забринутост у ЕУ.
"Остајемо на оном путу који је најбитнији - то је пут вакцинације", рекао је Зелић и додао да свакодневно прате извештаје о свим нежељеним реакцијама.
Зелић је навео да се од 626 случајева нежељених реакција, њих 200 односило на Фајзер вакцину, 224 на Синофарм, 118 на руску и 82 на АстраЗенеку.
Он је нагласио да сви ти случајеви спадају у категорију блажих било локалних или системских нежељених реакција. На питање да ли је било грађана који су морали у болницу због нежељених реакција, Зелић је одговорио да је било неколико случајева тежих нежељених реакција.
"Укупно су четири повезана с вакцинама. Пријављују се и друге нежељене реакције тежег типа, али се показује истрагом да оне немају везе са вакцинама и то је јако битно да грађани разумеју да се ми максимално посвећујемо сваком овом случају, да истражујемо шта се десило и долазимо до одговора који је у интересу пре свега популације, али и заштити од ковида", објаснио је Зелић.
Он је указао да, када се упореде све те нежељене реакције, не могу се ставити у исту категорију са оним што може да изазове коронавирус. Зелић је навео да су грађани који су били у болницама сада добро и да никаквих дуготрајних последица није било.
"Показало се, што нас посебно радује, да су вакцине, и поред онога што се говорило да су брзо развијене, напротив изузетно безбедне, али и ефикасне", рекао је Зелић.
Он је нагласио да је ово преломни тренутак у вакцинацији и да се очекују ефекти до којих је дошло у Израелу, Емиратима и САД, када нема више у болницама оних који су се вакцинисали, зато што вакцине спречавају две кључне последице - хоспитализацију и смрт.
"То је оно чега неће бити убудуће, ако наставимо вакцинацију овим темпом", нагласио је Зелић.