У КОШТАЦ СА ДИЈАБЕТЕСОМ Гради се хотел за родитеље деце оболеле од дијабетеса у Србији
Србија се суочава са епидемијом обољевања од шећерне болести, јер од дијабетеса пати скоро 800.000 људи.
И док се боримо са инсулинским пумпама, мерачима шећера и бесплатним трачицама, набавком инсулина и лекове за дијабетес типа 2 који се злоупотребљавају као лекови за скидање килограма, министарка здравља др Даница Грујичић представила је резултате свог ресора.
Кроз нови кредит Светске банке следеће године, одвојена су значајна средства за реконструкцију центра у Буковичкој бањи и изградњу хотела за родитеље деце оболеле од дијабетеса, изјавила је министарка здравља проф. др Даница Грујичић.
- Оно што је много важно и на шта сам поносна то је што смо остварили одличну сарадњу са удружењима пацијената која нам указују на све проблеме са којима се сусрећу и све оно што можемо на учинимо како бисмо им олакшали живот са овом болешћу. Имала сам прилике да будем гост и да подржим одличну акцију удружења - објавила је министарка на Инстаграм профилу.
Додала је да су за ових годину дана начинили велике кораке.
- Направили смо правилник за све школе у Србији, а са којим смо дуго каснили у односу на свет. Уз помоћ правилника биће могућа едукација за наставнике и професоре како би стекли способност да препознају на време евентуалне симптоме наглог пораста или наглог пада сецера у крви и како да одреагују. Такође, крећемо у едукацију деце и вршњака како њихови другари и другарице не би били стигматизовани због болести коју имају. Морамо проширити свест као друштво како деца не би проживљавала трауме и вршњачко насиље а што се неретко дешава. Као држава омогућили смо избор приликом одабира сензора, тако да ће сада родитељи деце до 18 година моћи да бирају, а очекује се и улазак на тржите још додатних модела сензора што ће бити извесно олакшање.