У клупе седа преко 740.000 ђака
Звоном за почетак часа, а други пут заредом и државном химном „Боже правде”, чије је интонирање од ове године обавезно, данас отпочиње школска 2022/2023. за преко 740.000 ученика у Србији, међу којима је око 65.000 најмлађих први пут село у клупе.
Будући да епидемијска ситуација то дозвољава, свих 1.829 основних и средњих школа добило је зелено светло за конвенционалан облик наставе, који подразумева час од 45 минута, без поделе разреда на мање групе, с тим да је током септембра, а посебно прве две недеље, предвиђен информативно-саветодавни рад на тему пандемије и заштите од преношења ковида.
Мере као што су чешће проветравање, чишћење просторија и дезинфекција руку и даље остају на снази, уз препоруку осетљивим особама са повећаним ризиком од тежих форми болести да носе заштитне маске приликом масовних окупљања у затвореном простору, попут школских приредби, када није могуће одржавати прописано растојање. Како је напоменуо министар просвете Бранко Ружић, уколико се током боравка у школи код ученика појаве симптоми који наликују ковиду 19, о томе ће бити обавештени родитељи, а до њиховог доласка дете ће бити у засебној просторији, под надзором неког од запослених. Обе стране дужне су да носе маску. Извођење излета, екскурзија и других путовања у школским и предшколским колективима јесте дозвољено, али су пре реализације образовне установе у обавези да прикупе изјаве родитеља да деца немају симптоме инфекције, нити су их имала у prеthodnih седам дана, да нису лечена у истом периоду од ковида и да међу члановима уже породице није било случајева заражавања. Уколико путовање траје дуже од једног дана, треба да обезбеде здраствени надзор лекара ради благовременог откривања евентуалних симптома. Будући да је пандемија и даље у току, Тим за школе ће и убудуће разматрати епидемијску ситуацију на недељном нивоу, сагледавати и преиспитивати препоруке, те их по потреби мењати.
Школска 2022/2023. могла би донети важну новину за мале матуранте уколико буде усвојен предлог Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања да трећи тест на завршном испиту, који ће полагати 21, 22. и 23. јуна 2023, више не буде комбиновани, већ да ученици бирају један од понуђених пет предмета, а то су биологија, историја, географија, физика и хемија. Ресорно министарство, након два пилотирања, најављује да ће прва проба државне матуре у пуном обиму бити организована од 31. маја до 2. јуна 2023. Тестове ће решавати ученици трећег разреда гимназија и четворогодишњих смерова уметничких и средњих стручних школа. Реч је о генерацији која ће на пролеће 2024. године наново изаћи на пробни испит, а потом у јуну на прву званичну државну матуру, која би требало да замени пријемне испите на факултетима.
Ни ове године просветари неће остати у учионицама. Традиционални протести Уније синдиката просветних радника 1. септембра због исто тако традиционалних нерешених проблема који тиште образовни систем заказани су симболично у пет до дванаест широм Србије. У Војводини су чланови Уније одлучили да своја права затраже у Новом Саду, испред зграде Бановине, као и у Зрењанину, Сремској Митровици, Бачкој Паланци, Новом Кнежевцу и Сомбору, где организују протестна окупљања, шетње и конференције. У отприлике 500 школа које су чланице УСПРС-а, првог дана школске године часови су скраћени на пола сата, а будући да се штрајк одржава у законским оквирима, неће морати да се надокнаде суботом.
С. Милачић