У Институт за онкологију стигли нови апарати за зрачење
НОВИ САД: У Институт за онкологију Војводине стигла су два нова апарата за зрачење, а за десет дана ће бити допремљен и ЦТ симулатор.
Како је за „Дневник“ рекао директор Института професор др Зоран Радовановић, у питању је компликована, скупа и бројна опрема, и један део је стигао данас, а остатак опреме стиже сутра.
- Опрема ће монтирана у наредних месец дана, а за десетак дана нам стиже и ЦТ симулатор. Након тога следи обука запослених и већ крајем октобра прва група иде на обуку. Када све буде монтирано, почеће пробни рад, а очекујемо да апарати почну да раде после Нове године – казао је др Радовановић.
Набавка два апарата за зрачење, као и опремање простора у којима ће они бити смештени коштало је 6,5 милиона евра, од чега је Покрајинска влада дала милион евра за адаптацију простора и набавку ЦТ симулатора. Остали новац обезбедило је Министарство здравља, уз помоћ кредита Светске банке.
За нове апарате за зрачење прво је обезбеђен простор, односно реконструисана су два стара бункера. Др Радовановић каже да су током припреме бункера практично морали да угасе два стара апарата за зрачење, а од данас ће један од та два апарата почети поново да ради и на њему ће свакодневно моћи да се зрачи између 50 и 60 болесника.
- Тренутно на листи чекања за зрачење имамо око 700 пацијената, а када два нова акцелератора буду у функцији, Војводина ће имати шест апарата за зрачење, чиме би требало да буду задовољене потребе пацијената из Војводине. Након укључења нових апарата, требало би да за шест до осам месеци немамо листу чекања за зрачење – нагласио је др Радовановић и додао како је током реконструкције бункера један број пацијената ишао на зрачење у Клинички центар Србије у Београду, као и у Клинички центар у Крагујевцу.
Нови апарати који су стигли су најсавременији и последња су генерација, а биће смештени у бункерима такозване „Каменице 1“, где су поред њих смештена још два апарата, од којих је један из 2016. године. Остала два апарата су у објекту „Каменица 2“ и један припада Институту за онкологију, а други Институту за плућне болести.
Како је истакао др Радовановић, сви ови апарати ће бити повезани и умрежени, што је значајно за пацијенте, јер у случају квара, радиолошка терапија може да се настави на било ком другом апарату.
Тексти и фото: Љ. Петровић