Туристичка организација Сремски Карловци лауреат
Уручењем награда „Туристички цвет” обележен је Светски дан туризма, а ресорни министар Расим Љајић каже да се нада да ће Стратегија развоја туризма бити усвојена за месец дана.
Љајић је на свечаној додели највиших признања у туризму поручио да је план да се у наредне четири године број ноћења туриста повећа са 6,6 милиона на 9,6 милиона, туристички промет са 2,5 милијарде долара на 3,7 милијарди, а девизни прилив са 1,1 милијарде на 2,2 милијарде долара.
- Верујем да то можемо да остваримо. Само од себе се ништа неће догодити, да бисмо то учинили потребне су структурне промене које морамо заједно, партнерски да спроведемо - рекао је Љајић.Он је навео да просечност никад није била довољна за једна земља изађе из кризе и направи динамичан раст, те да морамо да „прескачемо степенице” да бисмо имали далеко већи развој од просека земаља у окружењу и да бисмо стигли оне који су испред нас.
- Да бисмо то остварили, потребно је да имамо јасан план. Ми ћемо Стратегију развоја туризма, надам се, коначно донети, за месец дана. У њој су дефинисани врло мерљиви циљеви које ће свако моћи да прати, али и да сами себе оцењујемо шта смо урадили - рекао је министар.
Љајић је указао на то да пет дестинација - Београд, Нови Сад, Копаоник, Златибор и Врњачка бања привлаче 72 одсто страних туриста, те да је потребно повћати туристичку понуду и привући странце и у друга места, јер Србија има много више да понуди.
Он је апеловао на локалне самоуправе и туристичке организације да креирају пројекте које ће министартсво подржати, уз поруку да не могу држава и министарство да реализују оно што је приоритет локалних самоуправа.- Убудуће, тамо где видимо да локална самоуправа улаже нула, нула ће бити и с наше стране, јер ако вама није потребно да улажете у туристички потенцијал, зашто бисмо вас ми препознали као важан потенцијал - упозорио је Љајић.
Награда „Туристички цвет” у категорији туристичке организације припала је ТО Сремски Карловци, док је признање у категорији манифестације припало Дринској регати.Најбољи угоститељски објекат за смештај је Етно село “Моравски конаци”, код Велике Плане, док су Природњачки центар Свилајнац и Удружење “Србија за младе” из Београда, освојили награду за допринос унапређењу туризма и подизању квалитета туристичких услуга. Специјална признања за ову годину добили су Олимпијски комитет Србије и Параолимпијски комитет Србије.