Туга у Крагујевцу, преко 100 свиња еутанизовано због афричке куге: Болест напала фарму у Заводу Мале пчелице, на овај начин заустављено је њено ширење
КРАГУЈЕВАЦ: Афричка свињска куга и даље хара Србијом, а због ове болести је више од 125 свиња еутанизовано на фарми у Заводу за збрињавање одраслих Мале пчелице у Крагујевцу.
- На тај начин је болест заустављена, није регистровано даље ширење и за сада је подоручје Шумадије безбедно кад је у питању свињска куга. Симптоми које сточари треба да уоче, када је реч о свињској куги јесте слабији апетит код животиња, висока температура, и у том случају треба одмах да контактирају ветеринаре и надлежне инспекције који даље преузимају све неопходне процедуре око утврђивања болести и евентуалне еутаназије, саопштено је из Републичке ветеринарске инспекције Шумадијског управног округа.
Афричка куга свиња је вирусна, заразна болест. Не спада у зоонозе и човек не може да оболи од ове болести. Главни резервоари болести су дивље свиње, пријемчиве домаће свиње, а до заражавања долази или контактном са дивљом свињом или контактом заражене домаће свиње са пријемчивом популацијом.
- Интересантно је да као вектор за ове заразе у литератури постоје чак и крпељи у чијем телу вирус може да остане и до сто дана. Ради се о днк вирусу врло отпорном на спољашњу средину, што значи да на четири степена целзијуса вирус у месу свиње може да опстане и до шест месеци, у сушеном месу до 12 месеци, а на каналима на фармама до 11 дана. Контаминација пријемчивих јединки, дакле домаћих свиња у овом случају најчешће долази, као што се десило у нашем округу, транспортом заражених. То су били резервоари, клицоноше, пошто овај вирус може да се излучује и два дана пре клиничких симптома - рекао је за РИНУ ветеринар Зоран Велковски.
Велковски је истакао да је суштина борбе против ове заразне болести брза дијагностика и реакција, како би се спречило ширење вируса, јер лека против њега нема.
- Суштина борбе против ове заразне болести јесте брза дијагностика. Ми имамо изузетно добру сарадњу са Ветеринарским институтом у Краљеву који одмах излази на терен ради дијагностике и онда се преузимају мере прекидања ланца преношења вируса и еутаназија јединки - казао је Велковски.
Према његовим речима, уколико човек дође у контакт са зараженим јединкама или конзумира заражено месо, то ни на који начин неће утицати на његово здравље, већ је главни ударац који ова болест задаје економске природе, самим тим што против афричке куге нема лека већ се јединке хумано убијају, што може довести до поремећаја на тржишту.
(РИНА)