Титанијумским имплантом успешно реконструисали део лица
Хирурзи Клинике за максилофацијалну хирургију Клиничког центра Војводине урадили су први пут код нас операцију, током које су пацијенту из Новог Сада
уградили титанијумски имплант којим му је надомештена јагодична и део слепоочне кости. Управник Клинике професор др Александар Кираљ каже да је у питању млад човек, који је имао урођени деформитет и који сада има потпуно симетрично лице, а квалитет живота му је драстично промењен.
Сличне интервенције до сада су рађене у Клиничком центру Србије и Клиничком центру Ниш, али са другачијим материјалима. Овакви импланти користе се за реконструкције разних деформитета доње и горње вилице и костију лица.
- За интервенцију је неопходна ЦТ дијагностика, на основу које се ради реконструкција лица. Снимке смо послали професору др Игору Будаку на Природно-математички факултет у Новом Саду и они су направили 3Д модел, на основу којег је урађена реконструкција и дела који треба да се одстрани и дела који треба да се надомести - казао је професор др Кираљ.
У оваквим реконструкцијама некада се користи и кост, али она има нерве, крвне судове и кожу, што повећава могућност инфекције, док титанијумски импланти дају боље резултате и нема толико проблема с инфекцијом, а праве се индивидуални импланти, за сваког пацијента посебно. Пацијент који је у новембру оперисан у Клиници за максилофацијлну
хирургију је млад, има око 20 година, а имао је урођени деформитет, бенигни тумор који је захватио јагодичну кост.
- Од рођења му се кост увећавала и никада не би престала да расте. Била би све већа. Операција је трајала око три сата. Пацијент је више него задовољан, јер је у питању део лица који је приметан. Није га бринуло ни да ли ће се видети неки резови - рекао је Кираљ и напоменуо да је поред јагодичне кости, процес захватио и орбиту, односно јагодичну кост.
У сарадњи с професором др Домиником Егбером из Универзитета у Кардифу, новосадски лекари бесплатно су добили граничнике, који су постављени на места до којег су одстрањивали кост, односно до којег је постављен имплант. У питању је део главе који је близу базе лобање и близу ока, те је било јако важно да се сачува око. Лекари су постигли потпуну симетрију са другом половином лица.
Кираљ каже да материјал за ову операцију кошта између 500 и 600 евра, а трошкове је покрила породица у сарадњи с Клиничким центром и ПМФ-ом.
- Годишње имамо десетак пацијената којима је потребна оваква интервенција и било би добро када би Републички фонд за здравствено осигурање признао те трошкове. Надам се да пацијенте неће коштати много, а трошак је исти као и код зубних импланта. Титанијум не прави проблеме у организму, користи се и за протезе кука, на њега нема алергијских реакција и не мислимо да ће бити потребе његове замене - додао је Кираљ.
Према његовим речима, у Клиници за максилофацијалну хирургију од почетка 80-их година раде реконструкције, када је тиме почео да се бави професор Чањи. Све методе реконструкције се и сада раде, али увек постоје проблеми у вези с новцем, софтвером и технологијама. Кираљ је оценио да им је изузетно помогао ПМФ, јер они познају и технологију и материјале, те се нада да ће и даље добро сарађивати.
Помоћница директора Клиничког центра Војводине задужена за здравство професорка др Едита Стокић истакла је да је овом младом пацијенту сада драстично поправљен квалитет живота, те да он сада може да буде социјално активан и планира заснивање породице.
- Деформитет стигматизира човека, а када је на лицу и лобањи, онда посебно упада у очи. Људима је тешко да се запосле, раде, буду продуктивни. Овако се они враћају у друштво - истакао је управник Клинике за неурохирургију и помоћник директора КЦВ за хиругију професор др Петар Вулековић и напоменуо да је комплексно направити реконструкцију костију лица и базе лобање, те да се оваким савременим ремоделирањем уз 3Д штампаче и титанијумске импланте постижу врхунски естетски резултати.
Начелник ургентне хирургије Ургентног центра КЦВ доцент др Драган Николић оценио је да се овом и оваквим интервенцијама, стварају нове вредности.
Љ. Петровић
Фото: Р. Хаџић
Све више траума
Проф. др Александар Кираљ каже како је све више пацијената који имају трауме, најчешће из саобраћајних несрећа, а има и повреда нанетих ловачким и другим оружјем. Овим пацијентима, је осим оних који имају деформитете лица, потребна операција са уградњом импланта.