Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ТАМАРА ВУЧИЋ НА ДИПЛОМАТСКОМ ДАНУ У КУЧЕВУ Ево шта је НЕИЗБРИСИВ ТРАГ духовног и емотивног стања једне нације

30.05.2024. 14:06 14:30
Пише:
Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

КУЧЕВО: Супруга председника Србије Тамара Вучић данас је на свечаности у Кучеву, поводом манифестације “Дипломатски дан колоније штампујит веза Кучево”, поручила да је културно наслеђе сваке земље темељ њеног идентитета и ослонац за развој савремене културе због чега је изузетно важно што се као такво препознаје, као и његов развојни потенцијал.

Говорећи на свечаном скупу, којем су присуствовали бројни дипломатски званичници, Вучић је истакла важност обележавања културног наслеђа Србије које је, како је оценила, богато и разноврсно.

"Културно наслеђе једне земље јесте лепота у свом изворном облику, дубоки неизбрисив траг духовног и емотивног стања једне нације. И баш зато наша мисија је очување и мега културног наслеђа јер, без очувања и оживљавања стогодишњих традиција које су обликовале друштво и омогућавале његов опстанак, које су уграђене у његов идентитет и његове вредности, живот савременог човека био би умногоме осиромашен", навела је супруга председника.

Према њеним речима, уколико сви елементи етнокултуре буду присутни у свакодновном животу човека, она ће испунити своју важну цивилизацијску мисију и то, како је истакла, као чврста карика са генерацијама које ће тек креирати будућност.

"Зато су овакве колоније заиста драгоцени начин да представимо своје културно наслеђе и да традиционалне занате негујемо и сачувамо за будућност, а да младе генерације инспиришемо и мотивишемо да, гледајући и ценећи оно што је било у прошлости, креирају и ткају будућност", навела је Вучић.

Истакла је да је важно да млади знају да је сваки део Србије драгуљ за себе што чини драгуљ на огрлици коју зовемо, како је рекла, културно наслеђе.

"Почевши од дивних орнамената Стапарске руже па преко пустовања, што је карактеристична техника посебно за крај одакле ја потичем, а то је Западна Србија, па преко Сирогојна чувених џемпера, а да не причамо о јужном делу наше земље, Косову и Метохији и чувеном златовезу, затим Пиротски ћилим, па све овде до Хомоља и дивног веза над везовима", рекла је супруга председника Србије.

Говорећи о културном наслеђу, истакла је да оно представља темељ идентитета сваке земље и навела да новочитање националног стваралаштва и наслеђа може заинтересовати млађе генерације приближавајући им тако, како је рекла, сопствени идентитет.

"Једино ова нит, оваква повезаност, гарантује трајност једне културе у вихору глобализације и потрошачког друштва. Наш задатак је да те нити препознамо и са пажњом чувамо и негујемо, никада не заборављајући да су наши културни корени место из кога, као и биљке, црпимо снагу и енергију. Давно су мудрији од нас рекли да снага дрвећа није у крошњи, него у корену и баш зато је наш задатак да, заједничким радом допринесемо да чувајући тај корен и снагу која нас је изнедрила, прикажемо своју крошњу као најлепши украс у башти светског културног наслеђа", рекла је на свечаном скупу, Тамара Вучић.

Она је захвалила дипломатским представницима на подршци српског етничког стваралаштва што је, како је рекла, показатељ да културно наслеђе Србије, али и земаља одакле они долазе, има важно место у савременом свету и да ће имати једну од одлучујућих улога у грађењу будућности света. Такође, захвалила је и свим учесницама наводећи да су управо оне, вредни чувари српског наслеђа.

"Дипломатски дан колоније штампујит веза Кучево" одржан је у Кучеву где је, поред великог броја учесница које су мајстори технике декоративног веза штампујит коју негује влашка заједница у источној Србији, присуствовали и представници дипломатског кора и државни званичници.

Амбасадор Канаде Џајлз Норман истакао је да је српски вез, али и култура наше земље важна, не само ради очувања културног наслеђа и традиције, већ и за будуће генерације.

Подршку скупу “Етномреже” дала је и повереница за равноправност Бранкица Јанковић и истакла да је данашња манифестација од изузетног значаја јер, како је рекла, даје могућност да славимо, приказујемо, промовишемо и поносимо се српском културом и традицијом, као врло важном основом српског идентитета.

На свечаном скупу говорили су и председник општине Кучево Ненад Микић, као и директор компаније “Цоца-Цола ХБЦ Србија”, Светослав Атанасов, а присуствовао је, између осталих, амбасадор Украјине у Србији, Володимир Толкач.

Колонија веза у Кучеву има за циљ да прикаже технику израде чувеног, раскошног веза којиј је препознат и крајем прошле године уписан у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа.

Манифестацију су органозовали НАЛЕД и кровна асоцијација произвођача рукотворина из целе Србије Етно мрежа у партнерству са Општином Кучево и Туристичком организацијом Кучево, а уз подршку компаније Coca-Cola ХБЦ Србија и Амбасаде Канаде.

Пише:
Пошаљите коментар