Светски дан дивљих врста, у Србији угрожени рис, медвед, твор...
БЕОГРАД: Светски дан дивљих врста обележава се данас, а ретке и аутохтоне врсте биљака и бујна вегетација чине погодна станишта за велики број дивљих животињских врста у Србији, од којих су међу најугроженијима рис, медвед и две врсте твора.
Како је саопштено из организације Анимал Ресцуе Сербиа, у нашој земљи су законом заштићене 2.633 дивље биљне и животињске врсте, од чега 1.783 спадају у категорију строго заштићених.
Међу строго заштићеним врстама је 50 врста сисара, 307 врста птица, 18 врста водоземаца и 18 врста гмизаваца, 38 врста риба и 610 бескичмењака.
Када је реч о флори, додају, строго је заштићена 641 биљна врста, 75 врста гљива и лишајева, као и 25 врста алги.
Музејски саветник у Природњачком музеју у Београду, Милан Пауновић, каже да у најугроженије врсте у Србији спадају степски скочимиш, текуница, слепа кртица, рис, мрки медвед, степски твор.
"Свако узнемиравање, прогањање, па чак и невешто помагање могу бити на штету популација дивљих животиња и њихових станишта. Законски прописи који штите врсте и њихова станишта морају бити поштовани, а људи би требало да знају да очувана природа повећава и њихов квалитет живота и позитивно доприноси здрављу", рекао је Пауновић. Као фактори који доприносе угрожавању дивљих биљних и животињских врста у Србији наводе се неконтролисани лов и криволов, несавестан однос према природи, кријумчарење дивљих животиња и страдање јединки у друмском саобраћају.