Шведска помаже еколошке пројекте са још 3,6 милиона евра
БЕОГРАД: Шведска је повећала подршку Србији у области заштите животне средине за 3,6 милиона динара, речено је данас након што су министар за заштиту животне средине Горан Триван и амбасадор Шведске Јан Лундин потписали још два споразума о продужетку два пројеката.
Са Шведском су недавно склопљена три споразума за подршку пројектима који се односе на реформу животне средине и климатских промена у Србији, тако да је укупна вредност тих пет уговора 3,6 милиона евра.
Два споразума која су сада потписали министар Триван и амбасадор Лундин односе се на продужетак и додатно финансирање: Подршка развоју инфраструктуре у области заштите животне средине (ПЕИД) за финализацију припремне тендерске документације за постројења за пречишћавање отпадних вода у Нишу и Чачку и Управљање хемикалијама у Србији који има за циљ да побољша дигитализацију управљања хемикалијама и усклади их са политиком ЕУ.
Више од 1.000 хемијских компанија у Србији данас користи е-платформу која је успостављена у оквиру пројекта и нова фаза даће посебну важност јачању инспекција управљања хемикалијама.
Министар Триван рекао је да је сарадња са Шведском у области заштите животне средине веома важна управо због шведских еколошких достигнућа.
"Шведска је једна од најважнијих земаља у свету у постављању стандарда животне средине. Наша сарадња траје годинама, а овим споразумима желимо да је наставимо - изградња система прераде отпадних вода је први приоритет министарства, а други споразум се односи на хемикалије такође је веома важан за здравље", рекао је Триван.
ЕУ и Влада Шведске дају висок приоритет заштити и демократији животне средине, рекао је Лундин и нагласио да ЕУ пакет за заштиту животне средине даје државама и грађанима добар приступ поузданим информацијама, јасне акционе планове који се развијају да достигну еколошке и здравствене стандарде, као и јасне транспарентне подстицаје за инвестиције за заштиту животне средине.
Остала три нова пројекта којима је Шведска одлучила да подржи Србију односе се на јачање демократије климатских промена и заштите животне средине.
То су: Климатски паметан изазов управљања био-отпадом, који ће стимулисати инвестиције и развој пословања у зеленом отпаду и ублажити климатске промене, Климатски пакт за утицај који ће ојачати образовање младих у Србији о климатским променама и Еко систем који ће ојачати цивилно друштво и утицати на реформе и интеграцију са ЕУ на националном и локалном нивоу, као и учешће грађана у одлучивању о заштити животне средине.
Шведска подржава Министарство заштите животне средине у областима које обухватају: чврст отпад, отпадне воде, хемикалије, индустријске емисије,стратешко финансирање заштите животне средине, као и учешће грађана у одлучивању о заштити животне средине, саопштила је амбасада Шведске.
Шведска и Србија имају снажну сарадњу у области заштите животне средине и климатских промена, а фокус сарадње је подршка Србији за ЕУ реформе у области заштите животне средине - за здравље људи, чистије окружење и одрживу економију.
Како је наведено, Шведска је годинама подржавала Србију у припреми Поглавља 27, а прошле недеље Влада Србије усвојила је Преговарачку позицију за Поглавље 27 о заштити животне средине и климатских промена.
Амбасадор Лундин честитао је Влади Србије на усвајању ЕУ Преговарачке позиције за поглавље 27.
"То је важан корак у смеру дугорочних реформи у сфери заштите животне средине и инвестиција у Србији. Шведска је највећи билатерални донатор за област заштите животне средине и климатских промена у Србији, са годишњом помоћи од око три милиона евра у грантовима, која укључује подршку на националном и локалном нивоу, као и подршку цивилном друштву", навео је он.
Шведска помаже Србији кроз билатералну развојну помоћ са укупно више од 14 милиона евра годишње, наведено је у саопштењу.