СВАКА ЧАСТ, ДОКТОРИ Историјски подвиг Клинике за кардиохирургију ПРВИ ПУТ У СРБИЈИ уградили две срчане пумпе код једног пацијента
На Клиници за Кардиохиругију Универзитетског клиничког центра Србије први пут у Србији у понедељак, 27. Новембра, урађена је операција уградње две срчане пумпе у срце једног пацијента, у леву и десну срчану комору истовремено.
На тај начин је омогућено пацијенту који се налазио у терминалном стадијуму срчаног попуштања, да се продужи живот и премости период до трансплантације срца. Ова операција јединствена је по томе што се пацијентима углавном уграђује једна пумпа - у леву комору или у десну. Ово је први пут да се код нас уграђују пумпе у обе коморе.
Како објашњава др Емилија Несторовић, кардиолог, начелник Одељења за трансплантацију срца и механичку потпору срцу Клинике за кардиохирургију УКЦС пумпе мењају рад и леве и десне коморе, пумпајући крв по одређеном ритму. Оне функционишу као тип вештачког срца, али су доста лакше и нечујне, што пацијентима даје већи степен комфора и враћање нормалном начину живота.
Класична срчана пумпа је велика и носи се споља, у виду велике батерије. Ове пумпе су много мање и лакше.
- Операција је трајала 4 сата, након чега је уследио интензиван рад у јединици интензивног лечење како би се ускладила активност две вештачке пумпе с активношћу пацијентовог срца. Пацијент је млад, има 53 године, са дијагнозом срчане слабости, који се дуго лечи у нашем центру и налази се на листи за трансплантацију. Због значајног погоршања у току последње хоспитализације са радом и леве и десне стране срца са свега 8 одсто, и нестабилношћу упркос свим покушајима медикаменталног лечења, ова операција је била једина шанса да му продужимо живот - објашњава др Несторовић.
С обзиром на комплексност саме дијагнозе, клиничког стања пацијента и саме операције, тим су чинили кардиохирузи, кардиолози, анестезиолози, перфузери, инструментарке, анестетичари и наравно медицинске сестре које представљају значајан део тима у целом постоперативном опоравку.
- Операција у овом случају представља прелазно решење, да омогући пацијенту шансу да на листи за трансплантацију дочека ново срце. Срчане пумпе немају рок трајања и код пацијента који из било којих разлога имају контраиндикацију за трансплантацију срца, попут година старости, болести других органа, могу представљати и дефинитивни начин лечења - рекла је др Несторовић.
Дневник, Телераф