Ледени дани стижу из Сибира
НОВИ САД: Иако је ова зима била прилично блага, право лице показаће баш пред крај. Цела Европа припрема се за долазак леденог таласа који ће захватити и нашу земљу.
Ипак, поручују метеоролози, не морамо превише да бринемо, јер ћемо остати на маргини “ледених дешавања”.
Хладан ваздух који ће притицати на наше подручје, почевши већ од данас, стиже нам директно из далеког Сибира, па тако нема сумње да нас очекује врло озбиљно захлађење. На самом крају зиме очекује нас њен најхладнији део. Међутим, треба истаћи да ће нас ова поларна ваздушна маса само “окрзнути”, још већа хладноћа погодиће централну Европу, каже Јован Чабрило, уредник метеоролошког портала “Војводина метео”.
Како истиче, у периоду између недеље и четвртка очекују нас ледени дани (када је максимална температура испод 0°Ц), док ће се јутарње темепратуре кретати углавном између -6 и -9 степени Целзијуса.
У понедељак и уторак треба очекивати и снежне падавине на подручју Војводине, нападаће између 10 и 20 центиметара снега.
У среду и четвртак, када падавине престану и када дође до барем делимичног разведравања, јутарње температуре могле би се спуштати и испод -10 степени Целзијуса. Од петка треба очекивати постепено отопљење, мада - постоји могућност да се хладноћа продужи до краја наредне седмице, а није немогућа и ледена киша пред крај наредне седмице.
Иако је зима била прилично блага, то не значи да ћемо са завршетком овог леденог таласа ући директно у пролеће, каже наш саговорник.
Март је по природи врло променљив месец, са честом сменом топлих и хладних таласа. Тако ће бити и овог пута, тако да током марта треба очекивати и нова захлађења.
Ипак, не треба очекивати да она буду оваквог интензитета као предстојеће. Генерално, може се рећи да у марту ове године постоји чак и нешто већа шанса за нови упад осетно хладнијег ваздуха на наше подручје, упркос томе што врло лако можемо имати и периоде с максималним температурама вишим од 20 степени, каже Чабрило и додаје да су метеоролози одбацили везу између благе зиме и топлог лета.
Не треба да нас изненади ако пролеће буде температурно у нормали, или чак мало испод ње. Прво озбиљније отопљење могуће је већ наредног викенда, или најкасније до 8. марта, тада би температуре могле да прелазе и 15 степени Целзијуса.
Колико можемо да верујемо метеоролозима који баратају статистичким вероватноћама? Чабрило каже да се ове методе најчешће користе код сезонских прогноза за наредних неколико месеци до годину дана. Такође, постоји тзв. енсембл решење, када су уместо једног детерминистичког решења користи око 20-ак различитих варијација, на основу којих се потом одређује вероватноћа одигравања одређене појаве.
А када је у питању струка, ту се ствари не препуштају случају и погађању.
Као млада група ентузијаста бавимо се искључиво најсавременијим методама прогнозирања времена, путем примене нумеричких модела атмосфере, каже Чабрило.
За сада не прети опасност, међутим треба истаћи да у Хрватској и Босни и Херцеговини има великих количина акумулираног снега у брдско-планинским пределима, каже Јован Чабрило.
С предстојећим захлађењем и падавинама, наставља наш саговорник, биће га још више.
Главна претња може доћи управо оданде, односно преко реке Саве, с првим дуготрајнијим отопљењем. Тиса и Дунав за сада не представљају никакву опасност, ушпозорава Чабрило.
Према његовим речима, прате се два најпознатија глобална нумеричка модела на основу којих процењујемо какве се временске прилике могу очекивати за наредних 10-ак дана и дуже, док за краткорочну прогнозу користимо регионални нумерички модел који смо сами конфигурисали и прилагодили за наше подручје. Његова резолуција је 4км, и много нам користи код прогнозе за наредна 3-4 дана за подручје Србије и, наравно, Војводине. На основу њега можемо направити прецизну прогнозу посебно за подручје Фрушке горе, а посебно Новог Сада. Такође, омогућује нам високу прецизност приликом најаве потенцијалних временских непогода у летњем периоду године.
Наши пратиоци врло су задовољни нашим прогнозама, и кажу да никада не грешимо, те да верују само нама.
И. Вујанов