ШТА ДА РАДИТЕ АКО ВАМ ЈЕ ОЛУЈА УНИШТИЛА АУТОМОБИЛ Ево како можете да наплатите штету
Шта да радите ако вам је пала грана или упала вода у аутомобил? Ево ко има право да наплати штету
Јако невреме погодило је ноћас Београд и оставило за собом велику количину воде која је преплавила улице, али и бројне аутомобиле. Начињена је и озбиљна штета. Да ли штету покрива градско зеленило или каско осигурање?
Аутомобили које су смрскала стабла нису редак призор након синоћње кише и ветра. Уништени су и бројни локали, а штета на пољопривредним газдинствима тек ће бити видљива.
Ко има право на одштету после невремена?
- Онај ко је платио полису да буде заштићен од последица невремена, без обзира на то да ли причамо о кући, имовини, пољопривреди или о животу, има право на одштету и штета ће им бити надокнађена - каже за "Блиц Бизнис" Зоран Ћирић, представник Удружења осигуравача Србије.
Он истиче да се услови осигурања прецизирају приликом куповине полисе и да свако зна од чега је тачно осигуран.
- Када купујете полису осигурања имовине, ви бирате од чега све желите да будете осигурани. Препорука је да се они који су претрпели штету што пре јаве свом осигуравајућем друштву - каже Ћирић.
Иако влада мишљење да су они који имају каско осигурање аутоматски заштићени од свега, наш саговорник објашњава да то није баш тако.
- Многе осигуравајуће куће нуде вам и за каско осигурање да бирате шта желите да осигурате, а многи да би смањили цену осигурања избаце, на пример, шофершајбну, а она током оваквих неприлика прва страда - објашњава он.
Они који имају уплаћено пуно каско осигурање, не морају да брину, њихови трошкови поправке возила биће рефундирани.
"Зеленило Београд" на пример, може да надокнади штету уколико је "њихово" дрво пало на аутомобил. Држава, град или општина пак немају никакву законску обавезу да надокнађују штету нити је то њихов задатак, наводи Ћирић.
О томе како наплатити штету током невремена и која је тачно процедура, читајте у нашем посебном тексту.
Шта да радите ако вам је вода ушла у аутомобил?
Први савет је увек да се консултујете са мајстором, међутим, уколико решите да то урадите сами, постоји неколико ствари које морате да знате.
-добро очистите аутомобил од муља, прљавштине и воде
-пустите воду да се оцеди, подигните хаубу
-отворите врата, пртљажник...
-извадите и акумулатор
-испустите и све течности из возила (воду, односно антифриз из хладњака)
-заменити и све филтере
-испразните резервоар
-пробајте да продувате цеви, очистите лежишта свећица, замените их
-набавите и нове каблове за свећице
Када све поново доведете у жељено стање остаје вам да ставите акумулатор и проверите да ли вам раде светла, сирена...
Колико ће аутомобилу требати времена да се осуши зависи од временских усова, али иако стоји на сунцу, сачекајте бар 48 часова док не решите да сами отклоните штету
Блиц