Српска новинарка прекршила правила извештавања Беле куће
ВАШИНГТОН: Српска новинарка Ксенија Павловић прекршила је правила Беле куће јер је, на овонедељној конференцији за новинаре, користила апликацију Перископ и уживо на интернету емитовала звучни снимак брифинга портпаролке Саре Сандерс, иако је то забрањено, наводи "Вашингтон пост".
Лист оцењује да овај "акт побуне" значи значајан развој у односима Беле куће са медијима, а бунтовни потез српске новинарке привукао је велику пажњу других новинара.
На свакој конференцији за медије у Белој кући од 29. јуна - али и на ранијим - портпарол америчког председника Доналда Трампа упозорава новинаре са "паметним" телефонима у Прес сали да не смеју да снимају конференцију, нити чак да емитују уживо аудио снимак, подсећа амерички лист.
Међутим, Ксенија Павловић, некадашњи студент Факултета политичких наука у Београду и бивши предавач на Јејлу, која је основала новински сајт "Павловиц тудеј" (Павловиц Today), то правило је у среду прекршила током конференције за новинаре нове портпаролке Саре Сандерс, а линк за садржај који је уживо снимала објавила је на Твитеру.
Снимак уживо, у трајању од око 17 минута, био је лошег квалитета, али се Сандерс ипак могла чути како представља директора за законодавна питања Марка Шорта, након чега је Павловић на Твитеру објавила линк за нови снимак, који је трајао 31 минут.
Како "Вашингтон пост" наводи, њени аудио снимци су, у тренутку када их је емитовала, прошли прилично незапажено - први је привукао 37 пратилаца, а други 41.
У Белој кући засад нису коментарисали ово кршење правила.
Амерички лист подсећа да су новинари критиковали недавно уведена ограничења за извештавање са конференција за медије из Беле куће и позвали председников тим за комуникације да омогући емитовање садржаја уживо, али напомиње да су новинари увек поштовали правила Беле куће.
Према подацима доступним на интернету, Ксенија Павловић је независни новинар, предавач, политички и културни критичар, песникиња и аутор новеле "Писма ветру".
Дипломирала је на Факултету политичких наука у Београду и мастер из области америчке политике, а потом се преселила у Лондон где је студирала на Лондонској школи економије (ЛСЕ).
Радила је и као предавач-сарадник на Универзитету Јејл.