СРБИН С ВЕШТАЧКИМ СРЦЕМ Најдуже на свету живи без свог срца, на батерије и уз аларм, доктори кажу ЧУДО!
Био је у пуној снази. Радно способан.
Имао је 44 године и симптом, који никад не би указао да се са његовим здравственим стањем дешава нешто озбиљно, а који је довео је до тога да је Зоран Милићевић (50) данас човек који живи без свог срца, са тоталним вештачким срцем, и то најдуже на свету.
Доктори кажу да је светско чудо. А, чудио се и он сам на почетку. Резултати анализа су говорили једно, а његов организам друго. Папири су говорили да има кардиомиопатију, да му срце ради са 5 одсто капацитета, а његов организам супротно...
Сад се сећа и средње школе, када му је речено да би требало да престане да се бави каратеом, а волео је и кошарку. Трчао је још више након тога.
Осећај да нема довољно ваздуха при уздаху, био је аларм који је овог професора географије, сада у инвалидској пензији, натерао да оде код лекара.
- Имао сам извесне проблеме са дисањем, који би могли да се повежу са било којим другим здравственим проблемом. Није везано само за срце. Касније су контроле и прегледи указали на то да имам срчаних проблема. Дијагностикована ми је кардимиопатија, увећани срчани мишић. Слабљење срчаног мишића. Он је до те мере слабио да није могао више да пумпа крв колико је довољно и морало је да се одстрани. Или да се трансплантира или да се угради вештачко срце. У то време није било уопште донора. Није била могућа трансплантација, тако да је једино прелазно решење било вештачко срце са којим живим, ево, већ, ући ћу ускоро у седму годину - почиње Зоран Милићевић причу за Телеграф.
Деветог децембра ове године ући ће у седму годину, како у Зорановим грудима куца тотално вештачко срце. Захваљујући којем је жив. И, за које је имао срећу. Срце је Институту за кардиоваскуларне болести "Дедиње", чији је он пацијент и где је и оперисан, донирала америчка фирма, која једина производи вештачка срца.
Тако је Зоран те 2017., био први не само у Србији, већ и региону који има вештачко срце, а данас са њим жив најдуже на свету, како је пре неколико дана, на прослави 45 година постојања Института "Дедиње", рекао директор ове установе проф. др Милован Бојић.