overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Србија, два месеца борбе против вируса корона

06.05.2020. 08:41 08:44
Пише:
Фото: Марија Ердељи

БЕОГРАД: Први случај вируса корона у Србији је регистрован пре тачно два месеца, 6. марта, до данас је укупно 9.677 особа оболело, а у циљу борбе против ширења вируса 15. марта уведено је ванредно стање, о чијем укидању данас одлучује Скупштина Србије.

Од 6. марта тестирано је укупно 111.278 особа, преминуло је 200 пацијената, а излечено њих 1.723.

Први случај Ковида 19 откривен је код мушкарца (43) из Бачке Тополе, који је prеthodno боравио у Мађарској, у посети сестри. Он је излечен.

Два месеца касније, подаци показују да је највише заражених у Београду - 2.400, Нишу 1.187, затим следи Лесковац са 257, па Ћуприја са 240 заражених, Крушевац 217...

По једног зараженог имају општине Ада, Бачки Петровац, Ђаковица, Витина, Кањижа, Кнић, Кучево, Црна Трава, Чока, Штрпце...

У почетку епидемије жаришта вируса била су у Београду, Нишу, Ваљеву, Ћуприји.

Ванредно стање уведено је 15. марта, па затим и забрана кретања за све старије од 65 година, као најугроженије, као и полицијски час за све грађане, који је углавном трајао од 18 сати после подне до 05.00 сати ујутру наредног дана.

Ипак, у циљу спречавања контаката, грађани су у неколико наврата и преко викенда били у обавези да остану код куће.

Напоље се могло само са посебном дозволом, и радним налогом.

Најдужи полицијски час био је око Ускрса, укупно 84 сата, од петка 17. априла у 17 сати, до уторка, 21. априла у 5 часова ујутру.

Затворене су и све границе, а у земљу су могли само држављани Србије, дипломате и странци који имају боравишну дозволу у нашој земљи.

У земљу је, у међувремену, враћено око 10. 000 грађана, хуманитарним летовима које је организовала влада, или аутомобилима, а сви они су, по повратку у земљу, морали да буду у изолацији.

Обустављен је јавни превоз, уведене тзв. коридорске линије, за превоз запослених, обустављен аутобуски и железнички међуградски саобраћај, као и комерцијални авиосаобраћај.

Затворене су и школе, вртићи, факултети, тржни центри, који се "буде" у последњих неколико дана, са побољшањем епидемиолошке ситуације.

У prеthodna два месеца Србија је купила или кроз донације набавила велики број респиратора, заштитне опреме, маски и рукавица, скафандера... Помоћ је, прво, стигла из Кине, а затим из ЕУ, Норвешке, Русије, Турске...

У протеклом периоду поједине клинике претворене су у ковид болнице, односно збрињавале су само оболеле од вируса корона - КБЦ "Др Драгиша Мишовић", КБЦ "Земун", КБЦ "Звездара", Пулмолошка клиника КЦС...

Такође, оформљене су и привреме болнице, за збрињавање лакших случајева, попут оних на Београдском и Новосадском сајму, нишком Чаиру, Хали спортова у Крушевцу, Плавој хали у Чачку...

Оформљена су два кризна штаба, један "здравствени", на чијем челу је председница владе Ана Брнабић, и "економски", за сузбијање економских последица Ковида 19, на чијем је челу био председник Александар Вучић, а који је у међувремену усвојио пакет подршке привреди.

И поред свих мера и забрана, вирус је у неком моменту ушао у геронтолошке центре, пре свега у оне у Нишу и Неготину, па је у Нишу оформљен и посебан штаб за Нишки и Топлички округ, на чијем је челу министар пољопривреде Бранислав Недимовић.

У Србији је prеthodnih недеља боравио тим кинеских стручњака, који су помогали српским здравственим радницима у борби против Ковида 19, а у земљу су стигли и руски стручњаци за дезинфекцију.

Влада Србије је, такође, ограничила цене основних животних намирница, заштитне опреме и дезинфекционих средстава и забранила окупљања у затвореном за више од 50 људи.

Због побољшане епидемиолошке слике, председник Републике и Влада Србије предложили су парламенту да усвоји одлуку о укидању ванредног стања.

Очекује се да већ од сутра неће бити полицијског часа, међутим, неке мере уведене током борбе са вирусом корона остају и даље, па ће рукавице и маске бити обавезне у јавном превозу, али и ресторанима и кафићима, социјална дистанца остаје на снази, забрана јавних окупљања, нема наставе у школама - остаје настава на даљину, нема биоскопа и позоришта.

Шетња је дозвољена, али никако у групи.

Славља попут свадби, крштења, рођендана биће дозвољена од 15. јуна.

Ипак, ни период ванредног стања није прошао без политике, па су представници дела опозиције замерили власти што је, како тврде, такво стање у земљи увела на неуставан начин, што ће, као и неке мере, такође остати "на снази" као тема, имајући у виду да земља ситовремено улази у предизборну кампању.

Пише:
Пошаљите коментар