СРБАТОМ поклонио опрему од 85.000 евра за детекцију короне
БЕОГРАД: Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије (СРБАТОМ) поклонио је Научном институту за ветеринарство ”Нови Сад” опрему и материјале за брзу детекцију вируса ковид-19, вредне 85.000 евра.
СРБАТОМ као државни орган, у име Републике Србије, затражио је помоћ за опремање лабораторија за ПЦР тестирање на вирус корона од Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) која је прихватила захтев у циљу сузбијања ширења пандемије.
"Донација подразумева изузетно вредну опрему, као што је кабинет трећег нивоа биосигурности који омогућује рад са најопаснијим узрочницима болести, али превасходно за дијагностику ковид-19", рекао је директор Научног института за ветеринарство Сава Лазић.
Добијена мултифункционална опрема ће помоћи дијагностици вируса и бактерија опасних заразних болести и код домаћих животиња, рекао је Лазић и додао да је на Институту до сада испитано око 12.000 узорака.
Директор Директората Слађан Велинов каже да је СРБАТОМ почетком пандемије иницирао захтев за донацију у виду опреме лабораторијама за ПЦР тестирање на ковид-19 од Међународне атомске агенције.
Додао је да су до сада опремљене већ три лабораторије са најсавременијом опремом коју Србија до сада није имала, а све у циљу сузбијања вируса корона.
Шеф Одељења за вирусологију Тамаш Петровић навео је да поклоњена опрема омогућава подизање капацитета Научног института за дијагностику/детекцију корона вируса, што значи да је тренутни капацитет лабораторије 300 узорака дневно.
Од опреме је, како прецизирају, стигао кабинет нивоа 2 и ниова 3 биосигурности, при чему како кажу, последњи омогућава рад и са високо патогеним живим вирусима.
Осим тога, стигао је РЕАЛ ТИМЕ ПЦР и опрема за извођење теста, као и реагенси и потрошни лабораторијски материјали.
Поклоњен је и значајнији контигент личне заштитне опреме и опреме за узорковање који омогућава безбедан рад у лабораторији.
СРБАТОМ је опрему доделио и Институту за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак" и Ветеринарском специјалистичком институту ”Краљево”, а све у циљу примене нуклеарне технологије за брзо детектовање корона вируса ради контролисања растућег броја заражених.
Укупна вредност свих донација прелази 230.000 евра.