СПОМЕН НА УСТАШКЕ ЖРТВЕ Дан сећања на страдале у логору смрти Госпић - Јадовно - Паг
Српско народно веће (СНВ) с Координацијом јеврејских општина Хрватске, епархијом Горњокарловачком Српске православне цркве и Савезом антифашистичких бораца и антифашиста (САБА) Хрватске организовало је данас обележавање Дана сећања на Јадовно 1941. и жртве усташког логора смрти Госпић - Јадовно - Паг, који је prеthodio ужасима Јасеновца.
Комеморативни програм почео је на локалитету Шаранова јама, код Госпића, једној од 19 безданих велебитских јама у којима су живот изгубили бројни заточеници и жртве усташког режима.
Поред централног споменика на Јадовну венце су положили потпредседница Владе Ања Шимпрага, државни секретар Ивица Пољичак, саветница премијера хрватске Сара Лустиг, председник СНВ Милорад Пуповац, председник САБА Фрањо Хабулин, главни рабин Хрватске Лучиано Моше Прелевић, бивши председник Савеза Рома "Кали Сара" Вељко Кајтази и директор Јавне установе Спомен подручја (ЈУСП) Јасеновац Иво Пејаковић.
Жртвама су почаст одали полагањем венаца и представници сплитске ВеДРА и амбасаде Аустрије и Немачке.
Шимпрага је изјавила да Влада има дужност и обавезу да долази и говори истину о логору Јадовно и злочинима које је тамо починио усташки фашистички режим, јавила је агенција Хина.
"Комплекс Госпић-Јадовно-Паг први је логор смрти на простору НДХ, а прогони и убојства у овом крају почели су 11. травња 1941., само дан након успоставе НДХ", истакла је потпредседница Владе Хрватске.
Ања Шимпрага је навела да је логор био отворен тек 55 дана, а да је историчар Славко Голдштајн проценио да је убијено око 24.000 мушкараца, жена и деце, у највећем броју Срба, Јевреја и Хрвата, док историчар Ђуро Затезало процењује да је било и више од 40.000 убијених.
Челник Савез антифашистичких бораца и антифашиста Фрањо Хабулин изразио је наду да ће хрватско друштво смоћи снаге да се на прави начин суочи с истином о Другом светском рату.
"Ако ми и данас, 78 година након завршетка Другог светског рата, расправљамо о усташком поздраву 'За дом спремни', ако истицање симбола усташког покрета и даље, упркос повишеним казнама, третирамо као прекршај, онда је јасно да на браник истине треба да стану сви којима је стало до Хрватске и њене будућности", поручио је Хабулин.
Председник СБВ Милорад Пуповац је констатовао да се страдање у Јадовном не поштује довољно.
"Сећамо се напола, а заборављамо више од пола", рекао је Пуповац.
Он је подсетио да су комеморацији жртвама Јадовна 2010. присуствовали тадашњи председник Србије Борис Тадић и потпредседница Владе Хрватске Весна Пусић, а 2011. је на Јадовом био председник Хрватске Иво Јосиповић.
"Сећања која смо имали пре непуних десет година, непуних тридесет година, док смо били на путу према Европи били смо више Европљани него што смо данас. Тада смо били много ближи сећању на жртву него што смо данас", поручио је Пуповац.