Школске зграде по Војводини осигуране из локалних буџета
Након пожара у Првој крагујевачкој гимназији, у којој ће штету од око 20 милиона динара, због тога што школска зграда није била осигурана, морати да плате држава, локална самоуправа, а апелује се и на донаторе, министар просвете Младен Шарчевић наложио је школским управама да му доставе податке колико је школа у Србији осигурано и колика је била штета у протеклом периоду на објектима који нису имали осигурање.
И мада се у Закону о основама система образовања и васпитања нигде децидно не спомиње осигурање школских објеката, то је до сада углавном зависило од добре воље локалних самоуправа. које су упориште за ту добру вољу налазиле у члану 189 Закона који, између осталог, локалним самоуправама оставља да финансирају све што је у вези са заштитом и безбедношћу деце и ученика.
А док се у Министарство не слију подаци које је министар тражио, анкетом по војвођанским школама и локалним самоуправама покушали смо да сазнамо какво је стање с осигурањем школских објеката у Покрајини. И мада се у јавности појавио податак да се једино Београд за сада може похвалити да је већина основних и стредњих школа осигурана, те да у случају пожара, пуцања цеви или штете због временских непогода штету сносе осигуравајуће куће, изгледа да тиме може да се похвали и велика већина војвјођанских локалних самоуправа.
Тврдњу начелника Школске управе у Новом Саду, надлежне за Јужнобачки и Сремски округ Јове Вукчевића, да је велика већина школских објеката у ова два округа осигурана, потврдиле су и школе и локалне самоуправе које смо анкетирали.
" Школа је осигурана, као и све остале школе на територији Града Новог Сада, и то нам плаћа локална самоуправа - каже директор Гимназије “Јован Јовановић Змај” у Новом Саду др Радивоје Стојковић. - И мада је законска обавеза само осигурање ученика, а то се плаћа из родитељског динара, локална самоуправа, поред осигурања школских објеката, плаћа и осигурање од одговорности наставника и запослених и осигурава ђаке на пракси у средњим стручним школама."
И Општина Ириг, по речима Илије Јоцића, задуженог за buyеt, плаћа осигурање свих школских објеката, како каже, зато што су они јавна својина, мада не увек и општинска.
Док се подаци из школа у Западнобачком и Севернобачком округу сливају у надлежну, Школску управу у Сомбору, њен начелник Борислав Станичков каже да не може са сигурношћу да тврди, али да мисли да је велика већина школа у ова два округа осигурана, а да зна су осигуране све школске зграде на територији Сомбора и Суботице, као и да то осигурање плаћају локалне самоуправе.
О ставу локалних самоуправа у Војводини према овом финансијском издатку, можда најбољу слику пружа стање у Житишту, једној од најсиромашнијих општина.
"Осигуравамо све школске зграде, а с обзиром на то да имамо издвојена одељења по селима, то је 11 зграда - каже Светлана Маја Бабић у Општини Житиште, задужена за образовање. - Ја се овим бавим већ 11 година, а затекла сам овакво стање и никад до сада нико није поставио питање зашто то радимо, када нам није обавеза. Просто, школске зграде се осигуравају, без обзира на то што нам то с нашим општинским buyеtom није ни мало лако."
Д. Девечерски