СЕ охрабрује: ДНК база података за родитеље "несталих беба"
СТРАЗБУР: Савет Европе позвао је спрске власти да обезбеде да закон о "несталим бебама" под хитно буде усвојен у Скупштини Србије као "ствар од највећег приоритета", будући да се предлог закона налази у скупштинској процедури још од марта 2018. године.
Такође је охрабрио српске власти да успоставе међународно доступну ДНК базу података за родитеље "несталих беба" како би се олакшао процес тражења истине, наводи се у саопштењу Савета Европе.
Савет Европе у овом случају спроводи надзор над извршењем пресуде Европског суда за људска права из 2013. године, којом је, поводом представке Зорице Јовановић у чију је корист пресудио, држави Србији наложио да законски и институционално реши питање несталих беба.
Тело за надзор Савета Европе, у саопштењу је указало да је усвајање овог посебног закона (лекс специјалис) важно због увођења механизма за пружање појединацних обештећења свим родитељима "несталих" беба и да му приступе као питању од највишег приоритета.
Такође је нагласио потребу осигуравања да нови механизам истраге буде адекватно надгледан како би ефикасно функционисао у пракси, укључујући пружање релевантне обуке судијама и другим заинтересованим странама, ефикасну размену информација између четири истражна суда и ефикасне процедуре за међународно утврђивање чињеница.
Тело, које чине заменици министара Савета Европе, најавило је да ће испуњење пресуде наставити да размотра на свом следећем састанку у септембру.
Комитет сматра да је усвајање закона апсолутно неопходно да би родитељи несталих беба добили информације о судбини деце, као и индивидуалну одштету.
Налог Србији за законско и институционално решавање питања несталих беба издао је 2013. године Суд за људска права у Стразбуру у пресуди поводом случаја Зорице Јовановић у чију је корист пресудио.
Том одлуком је Србији наложено да исплати 10.000 евра одштете и судске трошкове Зорици Јовановић, јер држава ни после 30 година није успела да објасни шта се догодило са њеном бебом, која је рођена као здрава у болници у Ћуприји у октобру 1983, а затим три дана касније умрла.
Породиљи никада није понуђено објашњење нити јој је било дозвољено да види тело детета, власти нису успеле да пронађу ни бебину умрлицу ни резултате аутопсије, а тужбе против особља клинике одбијене су као неосноване.