overcast clouds
-1°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Савремено лечење дијабетеса типа 2 чува срце

09.06.2020. 09:47 09:51
Пише:
Фото: архива Дневника

Здравствени проблем број један у свету, и поред епидемије ковид-19, јесу кардиоваскуларне болести.

Број људи које губимо због тога је много већи од било које друге болести у Србији. Годишње нестане град величине Зајечара, јер статистика показује да сваке године умре 54.000 људи због срчаних проблема, а према мишљењу стручњака барем половина тих људи могла је да буде спасена.

Оболели од дијабетеса типа 2 имају двоструко већи ризик од инфаркта миокарда, шлога и срчане слабости, него они који ову болест немају. Због тога се од недавно и у Србији примењују нове европске препоруке, по којима пацијенти са шећерном болешћу треба да се лече као болесници који су у високом ризику за кардиоваскуларни догађај, чак и кад је постигнута добра регулација шећера у крви.

Статистички подаци показују да се код шест од 10 пацијената са тип 2 дијабетесом, срчана слабост јавља као најранија кардиоваскуларна компликација, пре инфаркта или шлога. Оно што је још забрињавајуће јесте да се код седам од 10 пацијената, пет година након постављања дијагнозе дијабетеса, појављају знаци срчане слабости. Међутим, најстрашније је што ће седам од осам пацијената умрети у првих пет година, ако им се уз дијабетес јави и срчана слабост.


Терапија се купује

- Европљани и готово све државе региона увели су нове протоколе лечења, односно иновативну терапију за тип 2 дијабетес, која даје одличне резултате. И у нашој земљи се примењује, али се на жалост купује. Као Удружење које заступа интересе готово 10 одсто популације Србије, апелујемо на представнике здравствених институција, да и нама омогуће савремено лечење, као и у осталим земљама јер су кардиолошке компликације као последица шећерних болести најопасније, најмасовније и најскупље за здравствени систем – истиче председник Дијабетолошког савеза Србије Александар Опачић.


Срчана слабост може да настане у било ком животном добу, укључујући и радно активне особе. У свету има око 30 милиона особа које се лече због срчане слабости, а сваке године се открије нових седам милиона оболелих. У нашој земљи са срчаном слабошћу живи око 200.000 људи.

Колико је срчана слабост озбиљна дијагноза показују и подаци, према којима је ова болест најчешћи разлог пријема у болницу старијих од 65 година. После прве такве хоспитализације, која је настала због погоршања срчане слабости, сваки десети пацијент ће ипак умрети. Уколико пацијент и други пут буде примљен у болницу, због погоршања стања, у просеку ће живети краће за 18 месеци. Због тога стручњаци упозоравају да је квалитет живота болесника са срчаном слабошћу лошији од пацијената који имају артритис или су преживели шлог.

- Готово сви пацијенти са дијабетесом типа 2 имају повишене масноће у крви, 9 од 10 пацијената су гојазни, док 6 од 10 њих има хипертензију. Све су то фактори ризика за настанак кардиоваскуларних обољења, а пре свега за срчану слабост, које се јавља као најранија и најчешћа компликација дијабетеса типа 2. Из тог разлога, последње стручне препоруке су да пацијенте са дијабетесом треба лечити у циљу постизања адекватне контроле шећера у крви, али исто тако и са циљем правовремене превенције срчане слабости. Истовремено остварење ова два циља је у великој мери данас олакшано уз употребу савремене терапије: једна таблета у једној дози, једном дневно – објашњава начелница Одељења за липидне поремећаје и кардиоваскуларне компликације у дијабетесу Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма КЦ Србије професорка др Катарина Лалић.

Говорећи о вези између дијабетеса и кардиоваскуларних обољења, кардиолог из Пејсмејкер центра, Клиничког центра Србије професор др Синиша Павловић истиче да нове европске смернице у лечењу дијабетеса стављају у први план процену кардиоваскуларног ризика код пацијента и примену нових терапија.

– За болеснике са присутним факторима ризика, као што су гојазност, пушење, повишене масноће или крвни притисак, саветује се већ у првој линији примена лекова који смањују кардиоваскуларни ризик и редукују ризик за срчану слабост. То су свакако лекови које означавамо као СГЛТ-2 блокатори, који су примарно лекови намењени за лечење поремећаја метаболизма шећера. У великом броју клиничких испитивања ови лекови су потврђени као фактор умањења ризика. То је имало за резултат да их крајем прошле године Америчка асоцијација за храну и лекове уврсти у препоруку за лечење срчане слабости, чак и код болесника који немају манифестни диабетес. Ови лекови су доступни и у нашој земљи, али нажалост још увек нису на листи лекова који се прописују о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање. Судећи по резултатима о којима се последњих година пуно говори у медицинским круговима, шира доступност СГЛТ2 инхибитора би омогућила значајно бољи квалитет живота и дуже преживљавање, али и смањила поновне пријеме на болничко лечење пацијената са срчаном слабошћу и дијабетесом. Предност ове групе лекова је да повољно утичу на умањење вишка течности који се задржава у организму због срчане слабости, без претераног смањења притиска. Поред тога њихова примена има за резултат лакшу корекцију претеране телесне тежине код ове групе болесника и мањи губитак неопходних електролита, у односу на лекове из групе диуретика, који су већ деценијама део редовне терапије срчане слабости. Због свега тога би њихова примена била значајан искорак у терапији срчане слабости, која је све распрострањенија – објаснио је др Павловић.

Због свега тога, нове европске препоруке дефинишу савремено лечење дијабетеса, како би се смањио ризик од настанка инфаркта миокарда, шлога, атеросклерозе и срчане слабости. То практично значи да чак и уколико и дође до кардиоваскуларног догађаја, за пацијенте ситуација више није безизлазна, јер су данашње терапијске опције знатно успешније него раније.

Љубица Петровић

Пише:
Пошаљите коментар