Савет РЕМ изразио протест због ограничавања ТВ Пинк у Црној Гори
БЕОГРАД: Савет Регулаторног тела за електронске медије (Савет РЕМ) изразио је данас протест због начина и процедуре по којој је Савјет Агенције за електронске медије Црне Горе донео одлуку да ограничи реемитовање јутарњег програма ТВ Пинк у тој земљи.
Савет РЕМ-а указао је да ни у једном тренутку није обавештен о прекршају ТВ Пинк нити су обављене консултације поводом тога, и оценио да такво поступање црногорског регулатора није у духу Конвенције о прекограничној телевизији нити представља основ за добросуседску међусобну сарадњу два регулатора.
"Овакво понашање црногорског регулатора у нама буди дубоку сумњу да је одлука искључиво политички мотивисана, јер у њој нема ни трагова професионализма, а о поштовању закона и Конвенције нећемо даље трошити речи, јер тога свакако није ни било", навео је РЕМ у саопштењу.
Савјет АЕМ донео је 2. септембра одлуку да се на период од шест месеци ограничи реемитовање целокупног јутарњег програма у оквиру телевизија Пинк, Пинк плус и Пинк М на територији Црне Горе.
Та одлука, како наводи РЕМ у саопштењу, донета је поводом емитовања емисије "Ново викенд јутро" ТВ Пинк-а 27. августа ове године у оквиру којег је приказан прилог поводом трагичног догађаја који се десио 12. августа на Цетињу и којим је наведени пружалац медијске услуге, по мишљењу Савјета АЕМ, на сензационалистички и провокативан начин угрозио достојанство и приватност жртава и чланова њихових породица и тиме прекршио члан 7. став 1. Конвенције о прекограничној телевизији у делу који се односи на обавезу поштовања људског достојанства. РЕМ напомиње да су јутарњи програм ТВ Пинка и "Ново викенд јутро" два потпуно различита телевизијска формата.
"Не улазећи у меритум поменуте одлуке, Савет РЕМ-а овим путем изражава најоштрији протест због начина и процедуре по којој је иста донета и сматра да Савјет АЕМ није испоштовао процедуре прописане својим законима, односно законима Црне Горе, али ни процедуре прописане Конвенцијом на коју се позива", указује РЕМ у саопштењу.
Како објашњавају, поменутом Конвенцијом је прописана обавеза медијског регулатора да ће, уколико установи да је дошло до евентуалног кршења Конвенције, о том кршењу обавестити регулатора који је надлежан за наведеног емитера који је учинио повреду и да ће те две државе, односно регулатори, настојати да превазиђу потешкоће и да ће се трудити да постигну пријатељско решење спорног питања, као и да ће се, уколико се кршење настави две недеље након обавештења надлежног регулатора, тек онда привремено обуставити реемитовање инкриминисане програмске услуге.
То се, како истиче РЕМ, није догодило и Савет РЕМ није био информисан.
РЕМ напомиње и да је Законом о електронским медијима Црне Горе прописано да се може ограничити реемитовање медијске
услуге из друге државе, под условом да су, између осталог, обављене консултације са државом, тј. регулатором у чијој је надлежности емитер који је извршио повреде, сто се није догодило.