Са псом у тржни центар- да или не?
На објаву да Биг шопинг центар постаје „пет френдли“ и да отвара своја врата кућним љубимцима лакшим од осам килограма, могли су се прочитати опречни коментари на друштвеним мрежама. Док су једни одушевљени чињеницом да свог пса не морају да остављају код куће када се запуте у куповину, други су згрожени, јер је место које је до сада бранило улазак љубимцима, променило правила.
Повела се жестока расправа на Фејсбуку, неки су били толико увређени, те су написали да више неће крочити у овај Центар, други су били саркастични да неко не може да пазари своју гардеробу без сагласности пса, а неки су ову објаву дочекали са одушевљењем.
Једна од њих је и Новосађанка Сандра Миладиновић, мајка шестогодишње Калине и седмомесечног Видака, која без свог Бена, беле патуљасте пудле, не воли да напушта кућу.
„Бен има две године, и он је исто део породице. Чак и када идем до апотеке, поведем и децу и Бена, као што не остављам децу саму, не остављам ни њега“, каже Сандра и додаје да и „паркинг за псе“ испред апотеке показује све већу свест друштва о односу према кућним љубимцима, а да је вест о „пет френдли“ шопинг центру одлична идеја и да више локала у граду треба да има овај знак на вратима.
Она сматра да је много хуманије допустити улазак малим животињама у продавнице, него их оставити затворене у колима и каже да Бена свуда са собом води.
„Све је до власника, не може пас бити некултуран, него човек. Мој пас је чист, дресиран и не може се десити да не почистим за њим“, каже Сандра и одговара на коментаре оних којих се брину да ће тржни центар сада бити прљав, да постоје и маме које за својом децом остављају пелене, прљаве марамице и да немају однос према околини и другима.
Миладиновићка каже да они којима сметају животиње треба да се запитају зашто је то тако и зашто су заиста незадовољни.
„Коме смета мали пас, којег власник држи уз себе. Ова могућност је за оне који желе да обаве брзу куповину и да не остављају своје љубимце код куће, у колима или везане уз ограду. Тржни центар није место где ће се пси истрчавати, за то служе паркови“, напомиње Сандра и саветује маме да су паркови такође и за децу много здравији него шетња по тржном центру.
Коментари на друштвеним мрежама ишли су толико далеко да су довели у питање дечију безбедност и слободу кретања.
„Као што васпитавате децу, тако исто учите и пса. За те што се брину за безбедност деце само ћу рећи да је више пута неко дете чупало мог пса, на шта сам ја оштро реаговала и рекла да може да се игра са њим када научи да се пас мази, а не малтретира. За то су криви родитељи, а не деца, јер су и пси жива бића и чланови нечије породице“, каже Сандра и додаје да нико ко мисли да његов пас није социјализован за улазак у тржни центар, неће га ни повести, а да су њен улазак у тржни центар са целом свитом многи поздравили.
У европским земљама већ је уобичајено да се пси могу видети у тржним центрима, па и у градском превозу. То не значи да пси треба да се воде у шетњу у тржни центар, него да не морају да буду усамљени док сте ви у куповини.
„Колико год некима ова идеја звучала чудно, неминовно је да ће се мацама и куцама врло брзо дозволити улазак и у градски превоз, ако стремимо ка Европској унији, где је то данас потпуно нормално“, каже Миладиновић.
Маша Стакић