Русу Александру није проблем да плати и до 1.800 евра за станарину
Читамо ових дана о мукама подстанара, којима несавесни станодавци вишеструко подижу кирије и чак их избацују из станова, како би их скупље издали Русима.
Појавили су се и наслови да поједини подстанари демолирају станове, па одлазе, без намере да плате уговорену цену. Ово је прича о Русу, који је у Београду пронашао стан какав је тражио по, за њега, прихватљивој цени. Нажалост, он није типичан пример.
Александар има 31 годину, софтверски је инжењер из Русије. Део његове компаније је прешао у Београд, па је одлуку о пресељењу морао да донесе брзо. Како каже, за само један сат је пронашао стан који је изнајмљивао првих неколико дана, док није нашао други у коме ће живети годину или две, у зависности од планова своје компаније.
Пошто у Београду никада раније није био, страховао је да ће потрага трајати дуго, али завршена је за недељу дана.
"Тражио сам комфоран апартман, комфор је један од мојих приоритета, тражио сам стан са једном спаваћом собом и нашао сам веома брзо, што је било изненађење за мене. Цене су отприлике онакве какве сам очекивао јер знао сам да су на тржишту некретнина цене изнајмљивања порасле, али за мене је за сада то у реду, добре су цене, леп ми је стан и добро је", каже Александар.
Луксузни станови на ексклузивним локацијама од седамдесетак квадрата издају се и по ценама од 1.800 евра месечно. За оне који солидно зарађују, као Александар, то није превисока цена. За десетак дана станове су пронашле и његове колеге.
"Много људи ми је понудило помоћ кад сам стигао, сви причају енглески, нема проблема у комуникацији и то ме је пријатно изненадило и зато ми је драго што сам овде", каже Александар.
И Београд му се, каже, допао.
"Људи су љубазни, цене су пристојне, кухиња је сјајна. Никад нисам ни могао да замислим да постоји толико пуно јела са месом и јако ми се све то допада", додаје Александар.
У Привредној комори кажу да већина Руса првих недеља борави у хотелима или апартманима, а затим налазе станове у којима ће дуже остати. Скоро 80 одсто су млади људи из ИТ сектора, а има и породица.
"Ово су стварно гости за пожелети и нама свима треба да буде за циљ да такви људи остану у земљи јер доста привређују и сваки тај гост који дође у Србију он буквално цео свој капитал доноси у Србију и свима треба то да буде пример да се што боље понашамо и да их задржимо, јер ћемо расти и као друштво и економија ту доста може да убере користи", наводи Ненад Тодоровић из ПКС.
Процењује се да је у нашу земљу од марта стигло готово 170.000 људи из Русије, Украјине и Белорусије, што је утицало на раст закупнина па се ових дана и гарсоњере у предграђу нуде за 350 евра месечно.
(РТС, Јелена Поповић)