broken clouds
0°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Развој и промовисање енергетске ефикасности у Новом Саду и Осијеку кроз прекогранични пројекат

24.09.2019. 17:55 18:05
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

На делу Школе за основно и средње образовње „Милан Петровић“ у Новом Саду, посредством ИПА пројекта прекограничне сарадње Србије и Хрватске, инсталираће се самоодрживи систем зелене инфраструктуре: зелени кров и зелени зид који ће допринети побољшању животне средине и унапредити енергетску ефикасност зграде школе.

У склопу овог прекограничног пројекта у Осијеку је планирана обнова помоћне зграде средњошколског игралишта, повећањем њене енергетске ефикасности уз помоћ новог зеленог крова. Партнери у овом пројекту су Природно - математички факултет Универзитета у Новом Саду, Грађевински и архитектонски факултет у Осијеку као и Град Нови Сад и Град Осијек. Почетак реализације пројекта Greenergy пројеката: „Озелењавање градова-развој и промовисање енергетске ефикасности и одрживе урбане животне средине у пограничним градовима између Хрватске и Србије“ представљен је у Привредној комори Војводине.

- Овакав тип самоодрживог система зелене инфраструктуре који се инсталира на јавном објекту у Новом Саду, за сада је јединствени случај у Србији, и сачињава га: зелени кров површине 480 метар квадратних и зелени зид од 80 квадрата. Зелени кров, осим биљака и травне површине, сачињаваће стаза за пешаке и клупе, како би се корисницима омогућио боравак у тако уређеном кровном простору – каже, руководилац целокупног пројекта др Стеван Савић са ПМФ-а УНС. - Зелена инфраструктура: зелени кров и зид подржани су потпуно аутоматизованим системом који чине резервоар с водом и дозером за супстрате и прихрањивање биљака, као и пумпом за њихово наводњавање и прихрањивање. Користиће се прикупљена кишница, а само у изузетним ситуацијама вода из водовода (у ситуацијма дуготрајних суша и високих температура). Тако ће се минимално трошити вода из водовода чија се употреба плаћа – објаснио је др Савић.


Циљ подизање свести о важности озелењавања

- Уз помоћ локалне заједнице с тим пројектима дајемо допринос сарадњи између земаља, остварују се дугорочни контакти, важни у развијању и пријављивању нових пројеката којима се повлаче што је могуће већа средства из Европске уније, а све с циљем подизања свести у локалној заједници, као и ђака и студената о значају озелењавања градова и штедњи енергије – рекао је др Хрвоје Крстић.


По његовим речима, пројекат обухвата и инсталирање соларних панела снаге 120kW који ће обезбеђивати електричну енергију за целокупни систем зелене инфраструктуре, а и делом ће бити искоришћена и за расвету у згради школе.

Приликом припреме објекта за зелену инфраструктуру, преко GReENERGY пројекта финансираће се реконструкција расвете у школи и инсталирати ЛЕД расвета, што ће допринети смањењу трошкова за елелктричну енергију.

- Пројекат траје 30 месеци, што је сасвим довољно да све реализујемо. Цела инфраструктура треба да биде функционална следеће године на јесен. Онда нам преостаје још годину дана до краја пројекта, коју ћемо искористити за његову промоцију и поромоцију целе идеје озелењавања и самоодрживости. Цео пројекат је вредан укупно 1,36 милиона евра за Осјиек и Нови Сад. Од тога од ЕУ добијамо преко 1,1 милион евра. Што се тиче Новог Сада, овдашњи део реализације стајаће између 400.000 и 450.000 евра – рекао је др Савић, напомињући да факултет надгледа све и обавља координацију партнера, док је ЈКП „Градско зеленило“ Нови Сад задужено за постављање зелене инфраструктуре, а Управа за имовину Града Новог Сада води бригу о пројектној документацији која је већ обезбеђена. Они ће постављати соларне панеле и водити бригу о реконструкцији зграде школе.

Професор др Хрвоје Крстић с партнерског Грађевинског и архитектонског факултета у Осијеку, рекао је да је склопу пројекта и обнова помоћне зграде средњошколског игралишта у Осијеку.

- Зграда је из 1964. године и налази се између Доњег и Горњег града у Осијеку, врло је видљива, на прометном је месту, близу је Студентског центра и великог стамбеног насеља. Планирана је њена комплетна енергетска обнова: постављање топлотне изолације, биће замењен део прозора који и постављени обновљиви извори енергије за грејење, хлађење и вентилацију и делом за расвету на игралишту. Такође, код нас ће се поставити зелени кров на површини 160 метара квадратних.

В. Црњански

Пише:
Пошаљите коментар
Ученици ШОСО „Др Милан Петровић” учили о безбедности у саобраћају

Ученици ШОСО „Др Милан Петровић” учили о безбедности у саобраћају

18.10.2017. 18:24 18:28