Рак плућа сваког дана дијагностикује се код 16 особа
БЕОГРАД: Новембар је месец борбе против карцинома плућа, болести од које у Србији сваке године оболи више од 6.000, а умре 4.600 особа.
По броју оболелих слична је ситуација и у осталим европским и светским земљама, али по броју умрлих Србија заузима неславно друго место у Европи.
У просеку, дневно се код 16 особа дијагностикује рак плућа, а сваки дан 13 особа изгуби битку са овом тешком болешћу, саопштило је Удружење за борбу против рака плућа "Пуним плућима".
Проф. др Горан Стојановић из Института за плућне болести Војводине каже да су шансу за успешно излечење од рака плућа деценијама имали само пацијенти којима се болест открије у раној фази и који су оперисани.
Он је нагласио да се последњих 10 година ситуација драстично променила појавом циљане и имунолошке терапије и да примена савремених лекова у највећем броју случајева доводи до потпуног или делимичног повлачења тумора.
За сада се савременим терапијама пацијенти лече само кроз донације, клиничке студије или посебно одобрење РФЗО за појединачне пацијенте. Међутим, системског помака и даље нема, јер највећи број пацијената нема могућност да се лечи савременим терапијама о трошку РФЗО, рекао је проф. Стојановић, а наводи се у саопштењу.
Представница Удружења за борбу против рака плућа "Пуним плућима", Оља Ћоровић истиче да удружење ради на подижању свести о превенцији, штетности дуванског дима, јер је пушење је главни фактор ризика за настанак карцинома плућа, важности редовних превентивних прегледа за особе у ризику, као и на побољшању статуса пацијената који су већ оболели од рака плућа.
Сви у Европи, као и све земље региона имају савремене имуно и циљане терапије о трошку здравствених осигурања. Оболели од рака плућа, који имају срећу да живе у околним земљама, Црној Гори, Хрватској, у Републици Српској, Румунији или Мађарској, имају шансу да живе и да воде квалитетан живот више година, навела је она и додала да је важно да се за сваког пацијента обезбеди лек.
Један од оних који се сусрео са овом тешком болешћу је и Братислав Атанасковић (60) из Крушевца. Њему је пре две године постављена дијагноза рака плућа, коју је доживео као смртну казну. Међутим, добио је шансу да се путем донације лечи најновијом терапијом.
Имао сам среће и из донације добио имуно терапију. Прву дозу сам примио средином априла 2018. године. Већ након десет дана од прве дозе имунотерапије осетио сам први бољитак, а након свега три терапије, тумор ми се смањио за пола и данас се осећам одлично, закључио је Атанасковић.