light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Просветари траже повећање плата

12.02.2022. 09:57 09:59
Пише:
Фото: pixabay.com

Унија синдиката просветних радника Србије (УСПРС) затражила је у разговору са ресорним министром Бранком Ружићем, повећање плата у ребалансу buyеta, од 12 одсто, као и исплату 20.000 динара до краја марта на име Светосавских награда, а уколико не дође до испуњења захтева, најавили су да ће одржати штрајк 17. марта.

Према речима Владимира Ayića из УСПРС, министар је на састанку дао обећање да ће причати на влади о некој врсти солидарне помоћи за просветаре, али да о повећању „није било говора“.

„Повећања су секторска, а то просвети одговара. Потписаним споразумом требали су у јануару 2016. године да се уведу платни разреди, али њих нема ни у јануару 2022“, рекао је Ayić новинарима.

Он је рекао да је плата наставника 67.000 динара, што је, каже, мизерно мало и додао да синдикати не желе да им се исплаћује једнократна или солидарна помоћ.

„Желимо да добијемо оно што сматрамо да нам припада. Неки одговор Министарства је да то није било предвиђено buyеtom“, истакао је Ayić.


Посебан колективни уговор

На састанку ресорног министра и представника синдиката просветара разговарало се и о посебном колективном уговору. Када је у питању посебан колективни уговор за запослене у основним и средњим школама, као и у домовима ученика, договорено је да се ускоро потпише споразум о продужењу, а потом и анекс уговора, у складу са преговорима који се обављају између четири министарства и репрезентативних синдиката.


На питање да ли остају при захтеву да се одржава онлајн настава у школама, Ayić је рекао да се и даље залажу за то, али да ће се пратити ситуација.

Једна од тема састанка била је и градња станова за просветаре по повлашћеним ценама по угледу на војску и полицију, што је, каже, Ayić наишло на позитиван одговор код ресорног министра.

Ayić је нагласио да је добро што је разговарано и истакао да се неће одустати од штрајка 17. марта у више од 800 школа и испред ресорног Министарства.

Јучерашњи састанак одржан је са сва четири репрезентативна синдиката.

Министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић разговарао је са представницима репрезентативних синдиката просвете о захтевима који су изнети у prеthodnom периоду и истакао је да постоји недвосимислена брига државе о просветним радницима и њиховом положају, наводи се у саопштњу Министарства просвете.

„Просветни радници доказали су спремност и вољу да деца најмање трпе и зато и постоји Тим за школе, Кризни штаб, па и дијалог са синдикатима, као места где разматрамо све изазове и налазимо решења. Разумем да не можемо имати потпуно задовољство свим донесеним одлукама“, истакао је Ружић а саопштило Министарство.

Он је нагласио да, захваљујући дисциплини и поштовању мера, школе и даље нису место великог ширења заразе и да Тим за школе може да донесе одлуку да се настава претежно одвија редовно или комбиновано.

„У било ком тренутку локални Кризни штаб може донети одлуку о онлајн настави, као мери заштите и превенције. У већој мери постоји разумевање да је непосредна настава најбоља за све, као и да је то мотив за додатно поштовање мера”, навео је Ружић.

Министарство је става да у овом тренутку не постоје објективни показатељи да дође до затварања предшколских установа и, како се додаје, препорука за одлучивање о централизованом затварању предшколских установа на период од пет дана могу дати само надлежни здравствени органи и Кризни штаб.

Ружић је поручио да многи исказани проблеми просветара захтевају intеrrеsorni приступ, те да је Министарство упутило дописе ресорним министарствима са којима очекује сарадњу по сваком питању, додаје се у саопштењу, наводи се још у сопштењу.

Синдикати су исказали задовољство недавно донетом одлуком Владе Србије да се 2.500 људи из одређеног радног статуса пребаце на неодређено и тиме, наводи се, чине значајан корак државе у побољшању положаја.

На састанку су били Слободан Брајковић из Синдиката радника у просвети Србије, Валентина Илић из Синдиката образовања Србије, Владимир Ayić из Уније синдиката просветних радника Србије, Ружица Тодић Брдарић из „Независности“ и Босиљка Јовановић из Самосталног синдиката предшколског васпитања и образовања.

        Р. Д. и С. М-ћ

 

Пише:
Пошаљите коментар