Принц Едвард уручио Музеју науке и технике микробит уређаје (фото)
БЕОГРАД: Принц Едвард, војвода од Кента, уручио је данас Музеју науке и технике 10 мицро:бит уређаја (џепни рачунар) у оквиру трогодишњег пројекта "Школе за 21. век", који финансира Влада Велике Британије, а на Западном Балкану имплементира "Бритисх Цоунцил".
Реч је о пројекту укупне вредности 10 милиона фунти који ће обухватити све основне школе Западног Балкана и кроз донацију мицро:бит уређаја омогућити учење вештина критичког размишљања, решавања проблема и програмирања за преко милион ученика узраста од 10 до 15 година.
Практичну примену мицро:бит уређаја војводи од Кента данас су демонстрирали ученици основних школа "Павле Савић" (Београд) и "Дуле Караклајић" (Лазаревац) на пројектима са којима су победили на националном такмичењу и учествовали на регионалном такмичењу у програмирању.
Они су осмислили систем паметног семафора и систем да се мицро:бит огласи ако вода предуго тече.
"Коришћење мицро:бита у настави деци је било врло занимљиво. Користили су га на свим предметима - на физици, хемији, математици, биологији и били одушевљени. Ја сам чак и неке контролне задатке изводила уз помоћ мицро:бит. Мицро:бит потпуно мења фокус и мало нам је тих 30 мицро:битова које смо добили", рекла је Танјугу професор математике у ОШ "Дуле Караклајић" Јелена Савковић.
Мицро:бит уређај се може користити за све предмете и идеја је да од следеће године он постане обавезан за седми разред основне школе.
У пилот фази прошле године је обухваћемо 25 школа, а истраживање је показало да је чак 86 посто наставника рекло да су деца више фокусирана, тимски боље раде и чак његова употреба подстиче и оне ученике који се до сада нису истицали.
"Пројекат ће помоћи деци да развију вештине програмирања, критичког размишљања и решавања проблема и верујемо да је то важно за њихову будућност и ствара веће могућности запошљавања", истакла је Клер Сирс, директорка "Бритисх Цоунцил-а за Западни Балкан, додавши да је посета војводе Кента важна и за пројекат и са односе Велике Британије и Србије.
Војвода од Кента, који је укључен у преко 140 различитих добротворних организација, од подстицања развоја британске технологије и индустрије до музике и спорта, упознао се данас са радом Музеја науке и технике, богатом колекцијом коју он чува, београдском школом роботике и присуствовао презентацији свирања на оргуљама.
Музеј ће мицро:битове користити у радионицама за децу које организују, те ће ђаци и ван школе моћи да уче, а помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја Саша Стојановић оценио је да је пројекат који спроводи "Бритисх Цоунцил" врло значајан за образовни систем Србије.
"Он уводи нове технологије у најниже разреде, учи децу како да размишљају и припрема их за нови живот у будућности и нова занимања која се појављују. Надамо се да ће овај пројекат припремити и наше наставнике да што боље уче нашу децу, а деци обезбедити што боље образовање за будућност", рекао је Стојановић.