После 40. године требало би да радимо три дана недељно
После четрдесете стижу нас стрес и умор на послу па би требало да радимо 25 сати недељно. То је показало истраживање у Аустралији, где је било испитано 6.500 људи.
Научници су рекли своје – ако напредак почива на знању, на послодавцима и властима је да нам омогуће да радимо три дана недељно. Толико смо баш орни и продуктивни, али после четрдесете године живота. Колико радимо, може ли то код нас?
Благо њима, када то истражују, прва је помисао Ранке Савић, председнице Асоцијације слободних и независних синдиката. Али свако истраживање има сврху. Аутоматизација производње и роботи смањују тражњу за радном снагом. Али да ли одмарати човека у четрдесетој години кад је пун снаге и солидног искуства?
Ту границу ако ништа друго би барем требало померити на педесет година", каже Ранка Савић, председница Асоцијације слободних и независних синдиката.
Шта ће рећи наши послодавци који у многим пословима тешко налазе радну снагу. Одлази ван, нова тешко долази, па и кад одреше кесу. Само три радна дана, помислили би исто што и саговорник.
"Да смо ми десетинама година далеко уопште од размишљања о оваквој ствари. Ово не говорим неосновано, јер управо сада траје једна акција или иницијатива синдиката, коју смо покренули и која се односи на забрану рада недељом трговачких мегамаркета", истиче Савићева.
А 200.000 радника у трговини грца од умора. У синдикату су после разговора у ресорном министарству оптимисти да ће трговци попустити, макар мало. Да се не ради прве недеље у месецу или скрати радни дан, уведу дежурне радње или се бар недеља плати празнично. Овај синдикат подржава и увођење клизног радног времена за сада у Министарству за рад и социјалу.
"Итекако одговара женама које по некој природи ствари и Балкана и наше Србије имају више обавеза према деци, према кући", наглашава Савићева.
И ко не би прихватио да за исту плату ради 25 сати. Али има и других коменатара. Зашто би нам ограничавали плату, колико ће зарађивати менаџери, шефови, политичари и њихови сарадници без којих се не може, а имају снаге да раде доживотно.
Опет, за овдашње прилике кажу, радника је све мање, па ће нам послодавци платити да радимо макар и три дана. Или роботи ће толико заживети, да ћемо вапити да радимо макар толико, па колико нас плате.
(РТС)