ПОЛАРНИ ВРТЛОГ СЕ ВЕЋ ФОРМИРА: Шта то значи за ЗИМУ КОЈА ДОЛАЗИ?
У стратосфери изнад Северног пола формира се нови поларни вртлог који брзо јача те ће наставити јачати с доласком зиме.
Како објашњава портал Севере Weather Еуропе, поларни вртлог већ дуго утиче на зимске временске прилике у Сједињеним Америчким Државама, Канади и Европи, посебно ако се почне урушавати.
Севере Weather Еуропе наводи како поларни вртлог одражава снагу стратосферске поларне циркулације. За зимско је време важно је ли јак или слаб, јер на површини ствара сасвим другачије последице.
Како се приближавамо јесени, поларна подручја се почињу хладити јер мање сунчеве енергије допире до Северног пола. Али иако у поларним крајевима температуре падају, атмосфера је на југу још увек релативно топла.
Тако долази до температурне разлике између поларних и суптропских подручја, па се широм северне хемисфере почиње развијати велика циклонска циркулација ниског притиска. Протеже се од површинских слојева високо у атмосферу. Ово је познато као поларни вртлог.
Поларни вртлог се понаша као врло велики циклон, покривајући северну хемисферу од северног пола до нижих географских ширина. Присутан је на свим атмосферским нивоима, од темеља, али може имати различите облике на различитим надморским висинама.
Поларни вртлог није само једна зимска олуја или хладноћа која се креће. То је велико циклонално подручје које се окреће целом северном хемисфером и може правити разлику између врло хладне и снежне зиме те топле и суве зиме. Снажан поларни вртлог обично представља јаку поларну циркулацију.То обично задржава хладнији ваздух у поларним регијама, стварајући блаже услове за већину Европе и САД. У тим условима зима може бити углавном топлија од нормалне.
Захлађење над Северним полом већ је почело. Хлађење стратосфере обично почиње у августу, а снажно се повећава током септембра и октобра. Стратосфера досеже своје најхладније раздобље у новембру и децембру, када је поларни вртлог обично најјачи, преноси Radiosarajеvo.ba
Што је хладније, поларни вртлог може постати јачи, а Севере Weather Еуропе истиче да до тога долази јер се он "храни" разликом температуре и притиска између поларних и јужних подручја северне хемисфере, пише Јутарњи.хр.
RadioSarajevo.ba, Јутарњи.хр