Покрајина дала прву шансу младим докторима наука
На свечаности у Покрајинској влади покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност професор др Зоран Милошевић уручио је уговоре и решења младим докторима наука који су испунили све критеријуме на конкурсу „Право на прву шансу“.
„Јавни конкурс за пријављивање пројеката за реализацију акције „Право на прву шансу“ покренут је 2012. године, са основном идејом да ниједан доктор наука на територији АП Војводине не буде незапослен“, рекао је др Милошевић.
“Ово је инвестиција у људски потенцијал, који је највећа вредност научно истраживачке делатности. Зато се захваљујем и менторима ових младих људи који су добили своју прву шансу и наредних годину дана ће на факултетима и институтима показати колико вреде. На овај начин ми смо им отшкринули врата, а на њима је да их широм отворе.”
Ове године на конкурс се пријавило 18 кандидата, али је услове испунило 13. И мада је Секретаријат планирао да, као и прошле године, додели 12 уговора, захваљујући солидарности кандидата, посао је добило 13 доктора наука, од којих је шеторо са Филозофског факултета, четворо са Природно - математичког и по један са ТИМС-а, Института Биосенс и Научног института за прехрамбене технологије.
Јована Марчета докторску дисертацију одбранила је на Филозофском факулету УНС-а пре годну дана, али и даље је са 37 година незапослена.
„Конкурсала сам са пројектом израде концептуалног француско- италијанско-српског речника, што је практична примена моје дисертације“, каже др Марчета.
“Ово је речник са тематски организованом грађом, тако да је лакши за употребу и код превода и за наставу страних језика.”
Своју прву шансу да ради тридесетогодишњи Срђан Орсић, који је такође пре годину дана докторирао на Филозофском факултету УНС-а, искористиће да осветли, недовољно познато, књижевно дело Милутина Миланковића.
„Милутина Миланковића јавност углавном познаје као научника, а он је био и веома добар књижевник“, каже др Орсић.
“Поред научно популарне, у његовом раду заступљена је и мемоарска проза и ових годину дана посветићу осветљавању тог дела рада овог великог светског научника.”
По речима једног од ментора, редовног професора Филозофског факултета УНС-а др Павла Секеруша, у времену када још увек, посебно у областима које нису инжењерске, није лако доћи до посла, “Право на прву шансу” младим људима са докторском дипломом омогућава да се приближе процесу рада, покажу своје квалитете и дају свој доприниос.
Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност за “Право на прву шансту” издвојио је ове године више од 14 милиона динара, те ће млади доктори наука добијати 12 месеци по 49.200 динара, а делом ће бити финансирани и материјани и режијски трошкови пројеката на којима ће они радити, док ће њихови ментори бити једнократно награђени.
Д. Девечерски