light snow
-1°C
15.01.2025.
Нови Сад
eur
117.135
usd
113.7454
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Појава морбила и рубеола збуњује родитеље

18.02.2018. 15:26 15:29
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

НОВИ САД: У јеку епидемије малих богиња од којих је у нашој земљи до сада оболело више од 2.100 људи, а било је и смртних случајева, родитељи су често у паници и не знају да ли је осип који се појавио на телу детета знак појаве морбила или рубеола. Лекари кажу да постоје разлике у симптомима ове две врсте богиња, али саветују свима да што пре одведу дете код педијатра и започну лечење. Подсећају и да је најбољи начин заштите од обе ове заразне болести MMR вакцина.

Епидемиолог доцент др Миољуб Ристић из Института за јавно здрвље Војводине каже да се основна разлика између ова два обољења огледа у клиничкој слици, односно у симптомима и знацима обољења.

Док је рубеола углавном блага инфекција где 50 осто случајева пролази без клинички изражених тегоба, са дискретно присутним осипом који се често превиди, код морбила доминира оспа која је макулопапуларна и која се прво јавља на лицу да би се у наредна три дана спустила на цело тело. Додатно, осип код рубеоле може да буде праћен сврабом, што није случај код морбила. Оно што јесте присутно код рубеоле, а што не карактерише клиничку слику морбила је оток субокципиталних лимфних жлезда, као и жлезда смештених иза ушних шкољки и у пределу врата оболеле особе, каже др Ристић и додаје да код рубеола инфекције могу да буду присутни и болови у зглобовима, који су чешћи код жена старијег узраста, а ретко су присутни код мале деце и мушкараца.

Његов савет родитељима је да се код појаве било ког од знакова или симптома рубеоле или морбила одмах јаве изабраном педијатру детета, као и у случају сваке друге заразне болести против којих се спроводи вакцинација.

Осим високих стопа хоспитализације код оболевања од морбила, нарочито у узрасту невакцинисане деце млађе од пет година и старијих од 20 година, код оболелих могу да се јаве компликације у виду отитиса, дијареје, запаљења мозга, конвулзија, а најчешћа компликација морбила с потенцијалом за настанак смртног исхода је запаљење плућа, наводи др Ристић.

Рубеола вирус има изражен тератогени потенцијал на плод у првом триместру трудноће, који се региструје код 90 одсто оболелих трудница, а др Ристић каже како ова инфекција може да буде узрок смрти плода, спонтаног побачаја или превременог порођаја.


Заразност

Први симптоми морбила јављају се од  седам до 18 дана након инкубације. Болест у почетку личи на прехладу с цурењем из носа и благом температуром. Очи могу да постану црвене и осетљиве на светло.

Како болест напредује, обично од трећег до седмог дана болести, температура може да порасте и до 39 и 40 степени Целзијуса. Јавља се оспа која траје од четири до седам дана, обично почиње на лицу и шири се по целом телу. После инфекције остаје доживотан имунитет.

Особе оболеле од морбила најзаразније су од другог до четвртог дана пре и до четири дана након избијања оспе.


Због потенцијалне опасности за настанак наказности плода, оштећења слуха, вида, срца, мозга, коштано-зглобног система, јетре и слезине, од изузетног је значаја да будуће труднице буду prеthodno вакцинисане MMR вакцином у узрасту када је вакцинација препоручена календаром вакцинације у Србији, напомиње др Ристић.

Иако је током последња три месеца допунским имунизационим активностима обухват вакцинацијом MMR вакцином повећан на територији Новог Сада и Војводине, др Ристић оцењује да су потребни додатни напори свих у ситему имунизације, како би се достигао жељени обухват од 95 осто вакцинисаних, нарочито у узрасту деце од једне и две године живота.

Ефикасна заштита против рубеоле и морбила је MMR вакцина, која штити и од заушака. Једном посетом лекару и вакцинацијом MMR вакцином истовремено штитимо децу од три различита обољења. Од почетка новембра прошле године до 13. фебруара ове године у Војводини је регистровано 53 случаја морбила, а од тог броја, у епидемији која је пријављена у Граду Новом Саду, оболело је 26 особа, каже др Ристић.

Љубица Петровић

Пише:
Пошаљите коментар
У ПУ „Радосно детињство” двоје запослених има мале богиње

У ПУ „Радосно детињство” двоје запослених има мале богиње

31.01.2018. 09:29 09:32
Лончар: Вакцинација једини лек за мале богиње

Лончар: Вакцинација једини лек за мале богиње

29.01.2018. 22:55 22:58