ПОЧИЊЕ ШКОЛСКА ГОДИНА Све спремно, ДЕЦА БЕЗБЕДНА
БЕОГРАД: Државни секретар Министарства унутрашњих послова Жељко Бркић изјавио је да је све спремно за почетак нове школске године, као и да су деца безбедна.
"Деца треба да се посвете учењу и ономе чему школа и боравак у школи служе, да отворе своје умове и да интелектуално напредују. Ми ћемо, са наше стране, урадити све да такав амбијент и сачувамо", рекао је Бркић за Танјуг.
Он је навео и да су управе школа постале свесније безбедносних проблема и изазова, те да ће одређени број њих увести видео-надзор и оградити школска дворишта.
Говорећи о првом дану школе, Бркић је рекао да ће данас у свим школама у Србији бити присутни полицајци пре, током трајања и након завршетка наставе.
"Сви начелници полицијских станица и командири полицијских испостава су направили конкретне, појединачне планове за сваку појединачну школу. То значи да ће сваки полицијски службеник имати јасно дефинисане, конкретне задатке", навео је Бркић.
Прецизирао је да ће сваки полицајац бити у обавези да оствари контакт са дежурним наставником, као и да ће имати задатке на шта треба да обрати пажњу у самој школи, за време великог одмора, али и након завршетка наставе.
Када је реч о ОШ "Владислав Рибникар", у којој се 3. маја догодило масовно убиство, државни секретар МУП-а је навео да ће од данас у обе смене бити присутна четири полицијска службеника опште надлежности, три полицијска службеника саобраћајне полиције и два полицијска службеника криминалистичке полиције.
Истакао је да МУП има довољан број полицијских службеника за обезбеђивање школа у целој Србији.
"Не доводи се у питање наше ангажовање. Ми смо већ сада спремни за почетак школске године. Јасно смо дефинисали обиме ангажовања за сваку појединачну школу. Имаћемо полицијске службенике све време трајања наставе и то ни на који начин неће пореметити наше редовно функционсање", поручио је Бркић.
Он је додао да је спроведена обука за 5.800 полицијских службеника и 200 официра полиције како би они на најбољи начин комуницирали са децом и запосленима у школи, као и да би препознали безбедносне ризике који се могу појавити и на њих одреаговалина адекватан начин.
Навео је да ће ученици основних школа, у оквиру пројекта "Заједно и безбедно кроз детињство", имати посебне часове како би се повећало њихово поверење у полицију.
Ученици од 1. до 4. разреда ће имати један школски час посвећен садржају који се односи на безбедност деце у саобраћају и у ванредним ситуацијама, док ће ученици од 5. до 8. разреда, у трајању од 90 минута, имати час током ког ће се упознати са превенцијом вршњачког и диигталног насиља.
Бркић је истакао да МУП прати штетан садржај на Интернету, те да је било појединачних случајева глорификације мајских злочина, а поготово оног у ОШ "Владислав Рибникар".
На сваки појединачни догађај је полиција врло ефикасно и брзо реаговала. Открили смо 87 кривичних дела, од којих се 58 тичу дела угрожавања сигурности, а остала се односе на кривично дело изазивање панике и нереда", рекао је саговорник Танјуга.
Он је нагласио да је половина тих дела извршена у првих 10 дана након трагедија, додавши да је у том периоду регистровано 60 кривичних дела.
"Након тога је држава показала да се таквим стварима не може играти", рекао је Бркић.
Говорећи о контроли држања оружја и услова у којима се оно држи, државни секретар МУП-а је навео да је, након мајских злочина, поднето 1.025 захтева за покретање прекршајног поступка, 189 кривичних пријава, као и да су одузета 9.783 комада оружја.
Када је реч о стрељанама, Бркић је навео да је у 100 контролисаних објеката наложено 178 мера, као и да су поднета четири захтева за покретање прекршајног поступка, те да је одузето осам комада оружја.
"Република Србија је безбедна земља. Одређени догађаји, а посебно злочини који изазивају велику пажњу јавности и понекад пренаглашено извештавање медија, изазивају ефекат моралне панике. Статистички подаци говоре супротно", поручио је Бркић.
Он је навео да статистички показатељи МУП-а, а поготово последњих 10 година, несумњиво показују да је у Србији дошло до смањења криминалитета.
Бркић је рекао да највећи број чланова друштва поштује прописана правна правила, а да је најмање оних који их не поштују, без обзира на претњу санкцијама.
"Могу сасвим одговорно да кажем да је правни поредак Републике Србије стабилан и да су грађани Републике Србије безбедни", закључио је државни секретар МУП-а.