Почиње комплетна реконструкција ВМА
БЕОГРАД: Војномедицинска академија, која ће ускоро обележити 176 година постојања, биће комплетно реконструисана, захваљујући сарадњи са Немачком банком за развој.
Начелник те установе, пуковник проф.др Мирослав Вукосављевић, каже у разговору за "Политику" да је Влада Србије потписала меморандум о сарадњи са том банком за кредит од око 75 милиона евра, који ће служити за побољшање енергетске ефикасности ВМА.
То, према његовим речима, значи да ће се та установа сређивати од пода до плафона.
Како каже, биће постављене нове инсталације, водоводне цеви и систем грејања, биће преуређени операциони блокови, побољшана климатизација и ентеријер, адаптираће се купатила унутар одељења, а биће улепшана и фасада.
Пуковник Вукосављевић наводи да је прелиминарни план да се реконструише крило по крило болнице, због чега ће бити болесници бити пресељавани са једног одељења на друго, али они то неће осетити на својој кожи јер ће све бити добро испланирано.
Он каже да ће на томе радити два министарства, а носилац пројекта ће бити Министарство рударства и енергетике.
"Кредит је изузетно повољан, ниске су камате и одличан грејс период. Огроман проблем је био добити ту врсту кредита, јер је њихово правило да новац не дају владиним организацијама и институцијама", истиче пуковник Вукосављевић.
Према његовим речима, ових дана треба да буде потписан још један меморандум, а онда креће израда пројектно-техничке документације, што ће трајати шест месеци.
Министарство ће расписати конкурс за најбољег пројектанта, што ће трајати три месеца, а затим ће бити расписан избор извођача радова, објашњава начелник ВМА.
На питање да ли ће ВМА моћи да преузме још једно хитно дежурство у Београду, осим среде, он наводи да је то са садашњим бројем кадрова тешко, а да би са повећањем људи било могуће, јер је то и тој институцији у интересу.
Истиче да се ВМА труди да побољша услове у тој служби и да је завршена пројектно-техничка документација за реконструкцију Службе хитне помоћи.
"За то нам треба око 120 милиона динара, па ће и то морати да буде урађено у оквиру пројекта реконструкције целе установе", каже Вукосављевић.
Он истиче да ће морати и да се разреши проблем цивилних осигураника.
"Принуђени смо да цивилном осигуранику кажемо да за одређену терапију морају да иду на неку другу клинику и да чекају да им комисија одобри примање лека који им је преписао лекар са ВМА. Нама треба око 650 милиона динара за лечење пацијената иновативним терапијама, а ми укупно у буџету имамо 900 милиона динара за све лекове по уговору са РФЗО", навео је Вукосављевић и изразио наду да ће се тај пробелм, захваљујући доброј сарадњи са директорком РФЗО што пре превазићи.
Он је најавио да ће крајем марта у рад бити пуштена гама камера, која је важна за дијагностику свих обољења, посебно малигних, као и за снимања и терапију јер у себи има скенер који тачно може да лоцира промене.