Почео први конгрес младих математичара у Новом Саду
НОВИ САД: У свечаној сали Огранка САНУ у Новом Саду је свечано отворен први међународни Конгрес младих математичара.
На конгресу учествује више од 100 докторанада и оних који су докторирали у последњих 10 година, углавном из Србије, као и из Македоније, Босне, Чешке, Белгије, Швајцарске и Кине. Њих скоро 70, до 5. октобра, излагаће своје радове. Конгрес се одржава у организацији Српског научног математичког друштва, у сарадњи с Огранком САНУ у Новом Саду, Департманом за математику и информатику Природно–математичким факултетом, Нови Сад, и Математичким институтом САНУ у Београду
Идеја СНМД-а је да овим скупом повеже младе истих или сличних интересовања, да подстакне размену идеја, у циљу промоције математике као науке и популаризације међу младима, а организатори су се потрудили да за све учеснике обезбеде бесплатан смештај и храну током трајања конгреса, уз искрену жељу да овај скуп постане традиционалан у наредном периоду.
Учеснике конгреса поздаравили су и пожелели им успешан рад наредних дана као и у будућим каријерема, покрајински секретар за високо образовање и научно-истраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић, деканица Природно-матаметичког факултета проф. др Милаца Павков Хрвојевић и домаћин, покретачки дух и организатора овог сусрета, математичар светског реномеа, академик, председник Огранка САНУ у Новом саду проф. др Стеван Пилиповић.
- Ово је један од важнијих догађаја који показује не само да поштујемо наше учитеље, него и да волимо наше ученике. Напор Огранка САНУ, пре свега академика Пилиповића и Српског научног математичког друштва, да се овако нешто одржи, говори о томе да нам је, осим квантитета и квалитета, потребан и континуитет. Математика, ако је разумемо онако како је разуме Питагора, музика за друштво када се у симбиози генерација заправо ствара истинска хармонија развоја простора науке, које нема без младих генерација Зато ову конференцију сматрам примером који ће, надам се, и други следити – рекао је секретар Милошевић.
Кристина Асими завршила је основне студије математике на ПМФ-у у Новом Саду, мастер на новосадском ФТН-у, а сада је на докторским студијама на Карловом универзитету у Прагу.
- Овде имам прилику да изложим оно чиме се бавим на студијама у Прагу. Драго ми је да то могу да прикажем јер се нико тиме у Србији не бави. Реч је о једном делу, посебном проблему универзалне алгебре. Такође, ово је прилика да чујем чиме се све нови математичари у Србији баве у свим областима математике – рекла нам је Кристина Асими.
Деканица ПМФ-а др Милица Павков Хрвојевић рекла је да је један од ограизатора конгреса и ПМФ у Новом Саду.
- За нас је изузетно важно да промовишемо математику као науку јер сведочимо чињеници да се у последње време све мање младих опредељује за студије математике, посебно професорски смер. А математика је за све нас од изузетне важности, јер она је у основи свих наука, технолошког напретка, еконоимије, целог друштва. Целокупна цивилизација зависи од математике. Математика се помно негује на нашем Департману за математику и информатику те није чудо да се један овакав конгрес организује и одржава управо у Новом Саду – нагласила је Др Милица Павков Хрвојевић.
Академик Стеван Пилиповић није крио задовољство великим одзивом младих људи који су дошли на конкрес.
- Ово друштво показује изузетну бригу и пажњу за младе људе средњошколце који постижу изванредне резултате на међународним такмичењима, али брига ту као да престаје. Не знамо шта је после било с тим младим, неусмњиво талентованим људима, да ли су наставили да се баве науком, јер освојене медаље нису наука, него само показатељ предиспозиција за нечије бављење науком. Млади људи који су на овом скупу ће, што је значајно за друштво и државу, заменити нас старије и допуниће сва она празна места која имамо у Србији, посебно у математици, где још има доста места и за професоре и за наставнике. На овај начин, на овом скупу ћемо добити и слику наше математичке будућности – рекао је академик Пилиповић.
В. Црњаснки
Фото: Р. Хаџић