ПОЧЕО 15. СРПСКИ МАТЕМАТИЧКИ КОНГРЕС О науци и недостатку прoфесора
Српски математички конгрес, 15. по реду, јуче је свечано отворен у Београду.
Реч је о националном скупу са међународним учешћем и главном научном скупу у земљи у овој години а за област математике и рачунарских наука. Декан Природно-математичког факултета (ПМФ) Универзитета у Београду (УБ) Зоран Ракић рекао је да овај конгрес има традицију стару 75 година, и да је ова година посебна јер је до сада одржано неколико конференција везаних за математику.
- Једна од њих је и Конференција о биоматематици, одржана прошле недеље у Београду. Сваке године имамо све више математичких конференција, али конгрес је посебна ствар за ову струку. Желим да свима пожелим да уживају у сјајним предавањима током конгреса и успешан наставак математичке мисије - рекао је Ракић.
Домаћин Конгреса је УБ, а проректор Дејан Филиповић рекао је да му је посебно драго јер су овај догађај подржали сви Математички факултети из Србије као и Математички институт САНУ.
- Конгрес је увек важан догађај за струку и представља једну од највећих и главних скупова у области математике и рачунарских наука. На овом ће учестовати око 200 истраживача из земље и иностранства, који ће кроз предавања у седам секција дискутовати о најзначајнијим проблемима у области математике и разменити искуства - рекао је Филиповић. Помоћник министра просвете за високо образовање Александар Јовић рекао је да је то изузетна прилика за размену искустава и знања и да је оно што га посебно радује у програму за наредна три дана је област седам која се односи на методику наставе математике као посебне целине.
- Имајући у виду положај и број недостатка професора, изузетно је важно бавити се овом темом као струка, како унапредити методику наставе у основним и средњим школама и у високом образовању. Како мотивисати ученике да се пријављују за смерове који образују наставни кадар. У наредном периоду све нас очекује изузетно тежак задатак - да привучемо што више младих људи за рад у просвети - рекао је Јовић.
Осим побољшања материјалног статуса наставника, додао је Јовић, потребан је рад на модернизацији студијских програма и мотивисању младих да се баве овим позивом.
- Министарство просвете и Министарство науке ће увек подржати овакве скупове - поручио је Јовић.