clear sky
12°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9975
usd
111.6175
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОВА ШКОЛА ОД ДЕЦЕ ПРАВИ СРПСКЕ ДОМАЋИНЕ У Свилајнцу ђаци имају фарму свиња и говеда, производе сву храну коју једу, а ОСТАНЕ И ЗА ПРОДАЈУ

28.03.2024. 17:57 18:00
Пише:
Фото: РИНА

Пољопривредно ветеринарска школа са домом ученика у Свилајнцу поред тога што је највећа школа овог образовног профила у Србији, издваја се и својом самоодрживошћу, односно тиме што све потребе ученика за квалитетном исхраном задовољава сопственом производњом, а вишкове произведеног пласира на тржиште.

Целокупна потреба за месом, воћем и поврћем коју исказује кухиња дома ученика, буде покривена сопственом производњом. Имају и продају на сопственом газдинству.Ту можете купити јабуке, сок од јабука, вакумирани кисели купус, зимницу, млеко, јогурт, све оно што вредни ученици производе.

- Имамо фарму свиња, говеда и оваца, тако да сво месо обезбеђујемо из сопствене производње. Повртарска прозводња нам је врло интензивна. Дакле, свежа салата стиже из пластеника који су пар стотина метара удаљени од кухиње. Такође радимо и прерађевине, како од меса и млека тако и од поврћа и воћа. Киселе зимнице, џемове, ајваре, јогурте, пастеризовано млеко, сиреве, кајмак. Све се то производи и прерађује у објектима наше школе. То је у ово време можда и привилегија да ученици стварно могу да конзумирају храну која је свежа, која је контролисаног порекла и квалитета”, рекао је за РИНУ директор школе Дејан Милуновић.

Образовни профили на којима школа почива су из области пољопривредне производње и прераде хране. То су пољопривредни техничари, ветеринарски и прехрамбени техничари а у трогодишњем профилу месари, руковаоци пољопривредном техником и кувари, а од ове године биће формиран и још један нови образовни профил - санитарно еколошки техничар из подручја рада здравства и социјалне заштите.

Оно што ову образовну установу издваја од других јесте и дом ученика капацитета 450 места, јер већина ђака долази из других градова и општина. Дом је уређен по свим најмодернијим европским стандардима и пружа могућност бројних ваншколских активности. Собе су трокреветне са сопственим купатилима, све је покривено видео надзором. Да је практична настава веома важна у школовању потврђују и сами ученици.

Босиљка Таковац из Тополе је ученица другог разреда, смер хортикултура, која је уписала ову школу вођена искуством свога брата који је такође био ученик Пољопривредно – ветеринарске школе.

- Веома ми се допао начин на који се овде учи и ради, знања која овде стекнемо ће нам много значити, јер ја желим да останем у свету пољопривреде, али и да наставим школовање”.

Давид Јовановић из Јагодине уписао је смер ветеринарски техничар и како каже, определио се за то пре свега због љубави према животињама и због одличних услова у школи и дому ученика, али и због могућности практичне наставе и како истиче, у овој школи биће одлично припремљен за студије на ветеринарском факултету.

- Морам да нагласим да та пракса није само реда ради већ ми заиста уз надзор професора добијамо прилику да стварно радимо са животињама, вадимо крв, аплицирамо лекове, помажемо при тељењу. Ми ово доживљавамо као своје, док смо у школи ово су наше животиње и тако се према њима опходимо”.

Школа има добру сарадњу са ресорним министарством али и са локалном самоуправом који им значајно помажу да остану у врху. Председник општине Свилајнац Предраг Милановић каже да је Пољопривредно – ветеринарска школа један од симбола ове општине и да је од оснивања била „испред времена”.

- Са сигурношћу можемо да кажемо да је пољопривредна школа кренула са дуалним образовањем од самог њеног оснивања, јер сви ученици имају могућност практичне наставе, школа има око 130 хектара имања, своју стоку, могућност производње хране коју користе за исхрану ученика а вишкове пласирају на тржиште. Мислим да је то модел који треба да се примени где год је то могуће у образовању. Општина је ту да кад год може изађе у сусрет у домену својих ингеренција. Ми смо помогли израду пројектне документације и финансирали изградњу новог дома за ученике капацитета за 450 ђака, јер много деце долази из других општина и градова и ми смо им обезбедили сигурнан и удобан боравак”, рекао је Милановић.

Текст и фото: РИНА

Пише:
Пошаљите коментар