overcast clouds
9°C
31.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Ортопедске операције и уклањање катаракте чека скоро 50.000 грађана

23.01.2019. 12:52 12:57
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

На листама чекања за здравствене услуге у Србији у уторак је било 69.910 пацијената, а у односу на дан раније листа је смањена за 71 особу, показују подаци Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО).

Од тог броја, више од две трећине грађана чека на операције катаракте и уградњу ендопротезе колена и кука, чак 48.624 особе. Министар здравља Златибор Лончар најавио је да би до краја године највећи део листа чекања за ортопедске и операције катаракте требало да буде укинут, а друге листе да буду драстично смањене.

- Операцију катаракте чекају четири особе, операцију катаракте са уградњом интраокуларног сочива 24.103 пацијента, уградњу интраокуларног сочива четири особе, реконструкцију лигамената колена две особе, уградњу ендопротезе колена 14.407 оболелих и уградњу ендопротезе кука 10.114 особа - показују подаци РФЗО.

Листа чекања постоји и за ЦТ прегледе и то за преглед абдомена и мале карлице 1.040, преглед главе 1.742, главе и врата 65, грудног коша 1.502 и кичменог стуба 182 пацијената. На хируршку реваскуларизацију миокарда 835 осба, за катетеризацију срца 674, а за коронарографију срца 2.851 пацијената. На прегледе магнетном резонанцом чека безмало 10.000 пацијената и то за преглед абдомена 729 особа, преглед дојки 141, преглед главе 3.770, кичменог стуба 3.703, преглед мале карлице 792 и за преглед мускулоскелетног система 670 грађана. Уградњу ендоваскуларних протеза чека 10осба, нехируршку реваскуларизацију миокарда 523, уградњу кардиовертер дефибрилатора 326, уградњу трајног вештачког водича срца 332, уградњу васкуларних гафтова од вештачког материјала 328 и за уградњу вештачких валвула 1.061 пацијент.

Од почетка године до данас услуге је добило 3.349 пацијената с листе чекања и 3.717 особа које нису биле на листама чекања, а с листа је избрисано 2.044 грађана.

Министар Лончар рекао је у понедељак да је по први пут урађена најдетаљнија анализа листа чекања и узети су обзир сви параметри које утичу на листу чекања, од капацитета болнице, операционих сала, интензивне неге, болесничких соба, броја лекара, специјалиста који раде операције, медицинских сестара, анесте-

зиолога, материјала. Закључак је да у највећем делу болница у унутрашњости Србије не би требало да постоје листе чекања, када је реч о ортопедским и операцијама катаракте и у овој години број тих операција требало би да буде повећан најмање за 80 одсто. Свака болница добила је написмено шта и колико операција мора да уради у наредном периоду.


Нема довољно хирурга

Др Стојковић је нагласио да Србија укупно нема довољно хирурга ни у државним ни у приватним установама који су компетентни да без много компликација раде велики обим операција.

- То је велики проблем, јер се мора обучити у неком року од две дотри године велики број младих људи, морају се запослити млађи људи који ће ући у ту обуку и то је суштински на дуги рок најважније решење - закључио је Стојковић.


- На недељном нивоу ћемо пратити како се то одвија и како тече план који смо замислили да урадимо - најавио је министар.

Директор Очне клинике Клиничког центра Србије, професор Миленко Стојковић рекао је  за РТС да се у тој установи изврши између четвртине и трећине свих операција катаракте које се раде у државним установама, као и да би требало да оперишу око десет одсто свих операција у Србији, а све остало би требало да се ради у малим центрима у унутрашњости.

Директор Клинике за ортопедију Ниш др Зоран Голубовић, такође за РТС, навео је да се код њих за операцију кука и колена чека око шест месеци, што је оптимално, а тренутно на листи имају око 630 пацијената.

Указао је на то да изврше више од 1.000 операција годишње, као и да је на састанку са министром у уторак направљен план да се што више пацијаната у што краћем обиму оперише и да се на тај начин листе чекања избришу.

Министарство је већ постигло смањење свих листа чекања помоћу неких административних начина обједињавања свих листа чекања, додао је Стојковић и истакао да је сада неопходно повећање укупног обима посла. Нагласио је да је на састанку са министром здравља Златибором Лончаром, на предлог Стручне комисије за ортопедију и Стручне комисије за офталмологију, договорено да буде наметнуто планирање по неком оптималном броју операција по хирургу.

- Чињеница да је ово другачији приступ, јер имали смо трагичне диспропорције по којима неколицина наших лекара са клинике оперише више него чак и поједине целе универзитетске клинике. Сама једна особа оперише толико, а на неким местима се ради једна операција годишње, у мањим центрима, регионалним болницама на очним одељењима - казо је Стојковић, који сматра да је укључивање приватника за операцију катаракте доста смањило листе чекања, за неких од 5.000 до 6.000 пацијаната.

- То је добро, држава троши веома мале паре око 270 евра по пацијенту за ту операцију то је најнижа цена коју можете да замислите у Европи, а ипак се ти људи оперишу и то релативно квалитетно, тако да можемо да кажемо да је то успех - истиче Стојковић.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар