light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Орка: Петиција за веће казне злостављачима

28.01.2019. 12:01 12:06
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

НОВИ САД: Организација Орка је у сарадњи с домаћим дневним листовима покренула петицију за веће казне за злостављаче животиња и боље спровођење закона који штите животиње. Такође, упутила је допис Министарству правде са две иницијативе које се односе на унапређивање кривично-правне заштите животиња и измену закона.

На њиховом сајту orca.rs можете пронаћи петицију у којој се обраћају љубитељима животиња и одговорним власницима:

Сведоци смо честог злостављања, мучења, тровања и убистава животиња. Ова недела виђамо у медијима, на улици, у комшилуку, скоро свакодневно. Иако се ради о кривичним делима, која се гоне по службеној дужности, надлежни и даље недовољно координисано обављају своје одговорности.

Према речима тима Орке, поједини случајеви се тешко доказују или не буду уопште процесуирани. У петицији такође пише да смо сведоци огромног броја неодговорних власника који напуштају своје животиње и тиме доприносе проблему. Из тог разлога, ова организација позива све да се прикључе петицији у борби за права животиња.

Иницијативе поднете Министарству правде, 20. децембра прошле године, односе се на предлог за измене и допуне Кривичног закона у области добробити животиња, који се односе на повећање прописане казне од годину до три године затвора за злостављање и убијање животиња, затим траже да се прошири формулација за борбе животиња тако што се не би кажњавало само организовање борби из користољубља, као и да се дефинише напуштање животиња као кривично дело. Орка тражи и да се у законику измени, односно предвиди могућност кажњавања за покушај извршења кривичног дела убијања и злостављања животиња. Траже још и да се пропишу две мере обезбеђења: одузимање животиње и забрана држања животиње у случају извршења кривичног дела злостављања и убијања животиња.

Друга иницијатива поднета Министарству правде односи се на предлог за формирање Координационог тима за спровођење прописа из области добробити животиња, чији би задатак био да кроз размену информацију и координисану акцију надлежних државних органа ефикасно проводи прописе о добробити животиња. Координациони тим би окупљао представнике јавног тужилаштва, полиције, ветеринарске инспекције и других надлежних органа.

Велики број јавних личности је већ подржао ову иницијативу, према писању београдских медија министарка правде Нела Кубуровић најавила је да је ове године могућа измена Кривичног законика када су у питању границе за казне за кривична дела злостављања и убијања животиња.

Орка је организација цивилног друштва која помаже људима у Србији и на Западном Балкану да брину о природи и добробити животиња, како би остварили лични, економски и друштвени развој.

Своју мисију остварујемо кроз јавно заступање, истраживање, образовање и праћење примене политике и прописа. Кроз јавно заступање утичемо на усвајање бољих закона, њихово спровођење и промену културе друштва у односу на природу и животиње, пише на сајту ове организације, која ради од 2000. године.

Они истичу да су вредности њихове организације хуманост, стратешки приступ, утемељеност, сарадња, као и истрајност

До сада су постигли консултантско партнерство на изради Закона о добробити животиња са Одбором за заштиту животне средине Народне скупштине РС 2002. године, као и прву резолуцију о заштити животиња (Орка, 2005) која је поставила оквир за развој добробити животиња у Србији. Резолуција је добила широку подршку стручне и политичке јавности.


Универзална декларација, кажу из ове организације, је званично подржана од стране Владе РС, чиме је Србија подржала иницијативу за усвајање ове декларације при Генералној скупштини Уједињених нација пре десет година


Национални програм интеграције у ЕУ обухватио је и развој добробити животиња кроз усклађивање прописа у овој области, али је и 2009. године усвојен Закон о добробити животиња који свеобухватно регулише добробит свих животиња чији опстанак непосредно зависи од човека. Петицију коју је до сада потписали више од 2.000 људи, можете пронаћи на линку orca.rs.

М. Стакић

Пише:
Пошаљите коментар
Слобода за животиње: Стоп лову на банатску лисицу

Слобода за животиње: Стоп лову на банатску лисицу

28.01.2019. 08:51 09:00
WWF: За 4 деценије свет изгубио 60 одсто дивљих животиња

WWF: За 4 деценије свет изгубио 60 одсто дивљих животиња

31.10.2018. 12:05 12:10