ОПРЕМЉЕН ЦЕНТАР ЗА ПАЛИЈАТИВНУ НЕГУ Све спремно за пријем најтежих пацијената (ВИДЕО)
У болницу на Мишелуку од сутра ће почети да пристижу пацијенти који ће користити Одсек за ментално здравље у заједници, као и тешки болесници који ће бити смештани у Центру за палијативну негу.
Пацијенте очекује пажљиво уређен простор некадашње Ковид болнице и то у згради где је била смештена полуинтензивна нега. Болница на Мишелуку део је Универзитетског клиничког центра Војводине, а в.д. директора ове највеће покрајинска болнице професорка др Едита Стокић рекла је да је ово нови приступ у лечењу пацијената.
Спрат намењен палијативним болесницима опремљен је тако да учини што пријатнијим боравак у болници и пацијентима, али и члановима њихових породица. Кревети у собама су одвојени параванима, ту је телевизор, уз сваки кревет је орман за личне ствари, као и комода на коју моју да ставе шта им је потребно, па и фотографије чланова породице.
Уз кревет су удобне анатомске столице, намењене члановима породице, уколико желе да буду поред пацијента, па чак могу у њима и да преспавају. На располагању су им и трпезарија у којој имају микроталасну пећницу и аутомате са пићем и грицкалицама, као и својеврсна дневна соба опремљена двоседима, фотељама, сточићима, телевизором. На зидовима су слике које су направила деца за пацијенте. Овај део има и два апартмана, уколико стање пацијента захтева изолацију.
- Имамо 50 лежајева за пацијенте, а у лечењу учествују и психолози и физијатри, имамо мултидисциплинарни тим. Палијативно збрињавање није посебан вид лечења, већ поступак да се повећа квалитет живота пацијената и породице и да им се омогуће бољи услови. Палијативно збрињавање до сада нисмо имали, а у питању је највулнерабилнија популација, људи који болују од неизлечивих болести. Њихов став о животу се мења и зато им омогућавамо овакав амбијент и вид топлине – испричала је др Стокић и напоменула како су у питању онколошки болесници, али и сви други који болују од неизлечивих и хроничних болести.
Према речима др Стокић, на овај начин обезбеђује се и бољи квалитет живота целе породице, а смештање пацијената биће организовано преко Клинике за интерне болести УКЦВ. Директорка болнице је појаснила и да они сарађују са свим здравственим установама у Војводини, те ће и они моћи да шаљу пацијенте, а боравак болесника није временски ограничен.
- За пацијенте који овде буду долазили биће организован санитетски транспорт и они ће долазити у пратњи лекара до болнице – напоменула је др Стокић.
Од како је затворена Ковид болница, пацијенти оболели од ковид-19 смештани су у Клинику за инфективне болести УКЦВ. Др Едита Стокић је рекла како тренутно немају ниједног ковид пацијента на болничком лечењу.
На другом спрату истог објекта смештен је Одсек за ментално здравље у заједници, у које ће долазити пацијенти које упуте психијатри из Клинике за психијатрију УКЦВ. То су људи којима није потребно болничко лечење, али им није довољан ни долазак у амбуланту.
- Имамо три ординације за индивидуалне терапије, као и простор за радне и групне терапије. То није само лечење, него и подршка у кризним ситуацијама – појаснила је др Стокић.
Напоменула је да је сада искоришћено око 60 одсто простора некадашње Ковид болнице, јер је крајем јуна у простору некадашње интензивне неге отворен Центар за дијализу, који има 42 кревета.
- У осталом делу болнице на Мишелуку биће смештени и пацијенти две клинике, за офталмологију и ОРЛ, када почне реновирање њихових зграда – истакла је др Стокић.
Љ. Петровић