Операције на "Дедињу 2" значајно скратиле листе чекања
БЕОГРАД: Изводећи 25 операција на отвореном срцу у једном дану, за непуних дванаест сати, стручни тимови са Института за кардиоваскуларне болести Дедиње 2 су надмашили властити европски рекорд из марта месеца када је урађен 21 оперативни захват, рекао је начелник Клинике за кардиохирургију са Дедиња Слободан Мићовић.
Он је за Танјуг објаснио да су се хируршке екипе распоредиле у осам операционих сала, а да је у том подвигу учествовало око 80 запослених стручњака.
"Извели смо велики подвиг, у марту смо оперисали 21 пацијента, када смо се преселили у ову велелепну зграду и тада смо мислили да смо достигли максимум, међутим, оповргли смо те наше речи и то је врло важно јер листе за кардиоваскуларне пацијенте постоје, и увек ће постојати, али ми морамо да допринесемо да се оне смање", истиче др Мићовић.
Наглашава да је институт највећа институтција тог типа у овом делу света и да запослени на Дедињу усвајају нове, савремене технологије и раде у корист свих грађана Србије којима је лечење од кардиоваскуларних обољења неопходно.
"После паузе током короне, због две године када смо радили смањеним капацитетом, некако смо пролеће ове године дочекали са великом листом, радили смо шест дана недељено и под пуним капацитетом, успели смо да ту листу преполовимо, успевамо да збринемо све тешке пацијенте, да одрадимо неодложне операције, а како је Србија на врху листе по броју оболелих и умрлих од кардиоваскуларних болести годишње, ово је од изузетног значаја и ту не планирамо да станемо", поручио је Мићовић.
Сви пацијенти се данас осећају добро, а како каже за Танјуг Владимир Поповић, пацијент из Београда, Институт Дедиње 2 доприноси бољем здрављу свих оболелих који су, према његовим речима, принуђени да имају интеревнције на институту који је реновиран.
"Осећам се добро, имао сам операцију срчаних залистака, захваљујући тиму стручњака ја сам добро, ево већ и седим, мало сам и шетао", каже пацијент Поповић.
Од момента пријема у болницу, пацијенти су интезивно припремани за оперативно лечење, а тим анестезиолога вршио је припрему пацијената за операцију, објаснила је за Танјуг начелница Клинике за анестезиологију и интензивно лечење Драгана Унић.
Она је рекла да су по завршеном захвату, пацијенти пребачени на јединицу интензивне неге, у нову зграду са 18 расположивих места, а осталих седам пацијената пребачено је у стару зграду Дедиње 1.
"Праћени, под будним оком сестара и анестезилога, будили смо их на два до четири сата и пратили њихове функције. До јутрос су сви били одвојени од апарата и пребацили на одељење за полуинтензивно лечење.
Унић је поручила да су стручност и тимски рад основа за подухват који су направили и резултзат који су постигли.
"Стручност је ту са нама, по томе смо посебни, а за овакве подухвате све службе морају да функционишу као једно, и то смо и показали. Сви пацијенти су добро а ми настављамо даље са својим послом истим ритмом", казала је Унић.