Одобрен увоз више од 20.000 доза Фајзерове вакцине
18.12.2020.
18:42
18:48
Коментари (0)
БЕОГРАД: Агенција за лекове и медицинска средства Србије (АЛИМС) дала је сагласност за увоз 20.475 доза Фајзерове и Бионтекове вакцине против корона вируса, каже директор те установе Саша Јаћовић и додаје се очекује да прве дозе стигну почетком следеће седмице и да убрзо након тога вакцину прими око 2.470 здравих особа.
Јаћовић је за Танјуг рекао да је компанија Фајзер данас поднела захтев АЛИМС-у за одобравање упутства здравственим радницима о примени вакцине и додао да стручни тимови процењују да ли је упутство прилагођено тако да здравственим радницима у нашој земљи буде јасно како се даје вакцина.
Он каже да се очекује да прва количина од 4.875 доза вакцине стигне у Србију почетком следеће седмице, у складу са договореном динамиком испоруке, и објашњава да уз узорак вакцине Фајзер треба да достави и захтев за издавање сертификата анализе Националне контролне лабораторије АЛИМС-а.
''''На основу приложене Фајзерове документације у року од највише 24 сата биће издати сертификат анализе што је последњи корак у процесу пуштања вакцине у промет'''', навео је Јаћовић.
Додао је да ће након издавања сертификата анализе вакцина бити дистрибуирана у домове за старе, као што је најавио министар здравља.
''''Очекујемо да се процедура одвија према планираном току следеће седмице. Вакцина је специфична, мора да се чува на температури од минус 70 током транспорта, а по издавању, у року од пет дана мора да се искористи'''', објаснио је Јаћовић.
Он је навео да се паралелно са том процедуром, ради и на захтеву Фајзера за издавање привремене дозволе за лек, коју је та компанија већ добила од Америчке агенције за храну и лекове и Европске агенције за храну и лекове.
''''Радимо на трајном решењу да Фајзеру буде издата привремена дозвола за лек када се стекну законски услови, стигне сва документација и проценитељи Агенције заврше своју процедуру. Америчка агенција за лекове је прошле седмице издала дозволу за хитну примену, ми немамо тај инструмент, али имамо инструмент привремене дозволе'''', навео је Јаћовић.
Појаснио је да та процедура подразумева да Фајзер поднесе комплетну документација коју тренутно има, административне податке, податке о квалитету и технологији производње, све податке из прве,друге и треће фазе клиничких испитивања и претклиничких испитивања на животињама.
Компаније Фајзер и Бионтек предале су 2. децембра документацију за регистрацију вакцине против корона вируса у Србији, након чега је, Радна група Агенције за лекове и медицинска средства почела да процењује документа и темељно проучава све фазе тестирања.