Од почетка 2015. забрањен рад 20 старачких домова
Последњих неколико недеља Инспекција рада Министарства за рад, запошљавање, борачку и социјалну политику не само да затвара илегалне домове за старе већ проверава
и оне који су добили лиценце које су давно истекле. Од почетка ове године Инспекција је забранила рад 20 домова и суспендовала две лиценце због неиспуњавања прописаних стандарда, а у неколико случајева и због илегалног рада.
Пракса је показала да у протеклој деценији, због све већег броја старијег и немоћнијег становништа Србије, многи домове за старе виде као добар бизнис. Зарада је сигурна, а новац стиже унапред. Домове за старе отварају људи различитих занимања и образовања, од пекара до лекара. Стари се често смештају у неусловне просторије и о њима се не води одговарајућа брига, а као место у којем бораве често се наводи туристичка агенција а не објекат у којем своје последње године живота проводе најстарији. Једноставно, за сигурну зараду многи не нуде и квалитет услуга и безбедност.
Управо због тога би и сами стари, али и њихова деца или најближи сродници, пре одабира старачког дома морали проверити да ли тај смештај има дозволу за рад. Другим речима, цена смештаја не сме бити основ за избор смештаја за старе јер се често управо иза мале цене нуде и најмање услуге. На сајту Министарства за рад објављени су сви приватни домови за старе који имају лиценцу за рад па и они којима је она одузета. Због тога што је појединим приватним домовима одузета лиценца за рад јер нису испуњавали законске услове за бригу о старима, они су основали нове, често чак и у истом граду, али се преко имена и презимена може утврдити да је реч о особи која је већ показала да јој је битан новац, а не брига и збрињавање старих.
Министарство за рад започело је ревизију лиценци издатих пружаоцима социјалне заштите одмах пошто су на снагу ступиле измене и допуне Закона о противпожарној заштити, што је још један вид контроле пружалаца услуга. Лиценцирање, али и провера старих лиценци, треба да уведу већи ред у тој области, а да би се стало на пут онима који раде илегално, потребан је не само ефикаснији рад и сарадња инспекција већ и већа одговорност деце и сродника. Једноставно, они морају, чим примете да су стари занемарени или да немају оно што плаћају, то да пријаве инспекцији, која ће реаговати и спречити злостављање или чак и страдање старих лица.
Социјална радница Славица Бера објашњава да је за старе веома важно да бораве у легалној установи, где неће имати никакве проблеме, где ће добити квалитетну услугу. У исто време, напомиње, за њихове породице мора бити важно да су они добро збринути. Када се све то најбитније поклопи, проблема не би требало да буде. Због тога у Министарству рада и рачунају на савест и сарадњу деце и рођака, али и самих старих који су смештени у приватни или државни дом. У Инпекцији Министарства за рад скрећу пажњу и на то да је бесмислено да они и по четири пута издају забрану рада неком приватном дому, као што је то недавно био случај у Смедереву, а да Тужилаштво ћути и не предузима ништа. Једноставно, власник илегалног дома чији је рад забрањен остаје некажњен и за кратко време поново отвара дом за старе и ради док опет не буде ухваћен.
Љубинка Малешевић