ОД ОВОГА ЖЕНЕ У СРБИЈИ УМИРУ: Трећина жена НИКАДА не ради преглед на ову болест
Слађана М. из Кисача имала је само 28 година када је умрла од рака грлића материце, после вишегодишње борбе. Она је само једна од пет стотина жена које годишње изгубе живот у борби с овом опаком болешћу, чији је узрочних хумани папилома вирус (ХПВ).
Рак грлића материце је други водећи узрок обољевања у Србији, а чак 36,5% жена није урадило скрининг тест, што је више од глобалног просека тестирања који износи 31,2%, подаци су БГИ Геномикс из данашњег извештаја о стању свесто о раку грлића материце, поводом Светског дана самопомоћи која укључује и скрининг на рак грлића материце.
У глобалном истраживању, анкетирано је 1.878 жена из шест земаља: Бразил, Кина, Саудијска Арабија, Србија, Тајланд и Уругвај, подаци за нашу земљу су поражавајући.
Нешто мање од две трећине вакцинисаних жена (њих 62,5%) иде на скрининг тестове, што је ниже од глобалног просека који износи 82,1%. Вакцинација против ХПВ-а је примарна превентивна интервенција и не елиминише потребу за скринингом касније у животу јер постојеће вакцине не штите од свих високоризичних типова ХПВ-а и имаће ограничен утицај на болест код невакцинисаних жена и оних које су вакцинисане у каснијем животном добу.
Хумани папилома вирус преноси се сексуалним путем, а открива се Папа тестом, узимањем бриса. Скоро половина младих жена између 21 и 25 година, њих нешто више од 46 посто, избегава мушке гинекологе, а тиме и Папа тест. Лекари препоручују да се зато женама, посебно оним младим понуде ХПВ ДНК тестови.
Вакцинација и скрининг чине добар пар: Међу женама које су примиле ХПВ вакцину, 82,1% је обавило скрининг на рак грлића материце, што је значајно више од 60,6% код невакцинисаних жена. Међу женама које су биле подвргнуте скринингу, 45,8% је примило ХПВ вакцину, што је више у односу на 22,1% међу женама које нису обавиле скрининг. Информисање жена које су пропустиле националне програме вакцинације, о томе где и када могу да се вакцинишу и обаве скрининг, од виталног је значаја. Зато је важна сарадња између Домова здравља и пацијенткиња, а спровођење скрининга треба интензивирати, предлажу гинеколози.
Хумани папилома вирус је група вируса који се преносе путем сексуалног контакта. Постоји више од 100 различитих типова ХПВ-а, од којих неки изазивају рак грлића материце.
Најчешће заражени делови тела су гениталије, укључујући пенис, вагина, анус и грлић материце. ХПВ инфекција може довести до различитих проблема, укључујући:
Карциноми гениталних органа: ХПВ инфекција може бити повезана с развојем карцинома вулве, вагине, пениса или ануса. Одређени типови ХПВ-а могу изазвати карцином у устима, грлу, језику и тонзилама.
Превенција ХПВ инфекције може се постићи вакцинацијом. Постоје вакцине које штите од одређених типова ХПВ-а који су повезани с гениталним брадавицама и карциномима. Редовни превентивни прегледи и тестирања код лекара такође могу помоћи у откривању и лечењу ХПВ инфекција и њихових последица у раним фазама.
И. Р.