Нови уџбеници у бесплатној библиотеци: Доступно наставно штиво за први и други разред
Сајт besplatnabiblioteka.com, иза којег стоји Фондација „Алек Кавчић”, проширио је списак доступних електронских уџбеника за основце, додавши наслове за први и други разред из предмета Српски језик, Математика, Свет око нас и Музичко, које су одобрили Министарство просвете и Завод за унапређивање васпитања и образовања.
Тренутно је у понуди 46, а, према најави, до средине овог месеца на сајту ће се налазити око 70 одсто свих уџбеника који се користе у настави, док ће у исто време бити омогућено и наручивање штампане верзије по цени од два динара по страници, у шта је урачуната и достава.
Почетком године, тачније 12. јануара, постављено је првих 19 откупљених уџбеника и радних свезака за трећи и седми разред, од којих је 18 издао Завод за уџбенике (Српски језик и књижевност, Математика, Природа и друштво, Енглески језик, Физика, Информатика и рачунарство), а томе су накнадно додати Ликовно 3 и 7, те Физика и Енглески језик за осми разред. Како је и обећано, међу уџбеницима се сада налазе и наслови других српских издавача чије ауторе и приређиваче финансира Фондација. Технику и технологију 5, 6, 7 и 8 објавила је „Инфотехника”, која од настала 2015. године и поседује лиценцу типа Б за техничко-технолошку област образовања. Она на поменутом сајту нуди и комплете материјала као додатно наставно средство уз уџбенике одобрене по новом плану и програму. За први и други разред основне школе Фондација је изабрала уџбенике „Нове школе”, издавачке куће коју су 1996. године основали просветни радници са циљем да се својим идејама активно укључе у развој образовног процеса, задовољавајући нарасле потребе основне школе, основаца и учитеља за квалитетним наставним садржајима и средствима.
Преузимање бесплатних уџбеника је врло једноставно: посетом поменуте адресе и кликом на одређени наслов, отвара се штиво, које се може листати, читати и по потреби одштампати. Постоје две опције: једна са вишом, а друга са нижом резолуцијом, да би се несметано могле користити и на рачунару и на мобилном телефону, а на располагању је и трећи прозорчић Наручи, за оне који желе књигу у штампаној верзији.
С. М-ћ