НОВИ САД ДОМАЋИН ВЕЛИКЕ ЕВРОПСКЕ ЛЕТЊЕ ШКОЛЕ МАШИНСКОГ УЧЕЊА AI окупља таленте из региона
Под кровом новосадског Научно-технолошког парка у понедељак, 15. јула, почиње Источноевропска летња школа машинског учења (ЕЕМЛ – Еастерн Еуропеан Machine Леарнинг Summer School).
Институт за вештачку интелигенцију Србије у сарадњи са заједницом врхунских светских научника и новосадским ФТН-ом преузео је организацију овог престижног међународног догађаја.
– Наш главни циљ у организацији ЕЕМЛ-а је да подстакнемо развој и примену вештачке интелигенције у Србији и региону Источне Европе. Желимо да пружимо прилику младим истраживачима и студентима да се повежу са врхунским стручњацима из целог света, размене знања и искуства и унапреде своје вештине. Такође, желимо да покажемо потенцијал Србије као важног играча у области вештачке интелигенције и да привучемо пажњу међународне ВИ заједнице на наше таленте и пројекте – истиче в.д. директора Института за вештачку интелигенцију Србије проф. др Дубравко Ћулибрк.
Током овогодишњег ЕЕМЛ-а присуство су потврдили истакнути предавачи са универзитета као што су New York University, ETH Zürich, University оф Oxford, University оф Цамбридге, McGill University, као и представници глобалних технолошких компанија попут компанија Google ДеепМинд, Genentech (Roche), Битдефендер, Microsoft, ИНСАИТ, PolyAI, али и наши стручњаци са Универзитета у Београду и Института за вештачку интелигенцију Србије.
Програм Летње школе траје од 15. до 20. јула 2024. године и састоји се од шест дана интензивне обуке која укључује предавања, практичне сесије, постер презентације учесника, као и уводна предавања представника бизнис сектора и презентације спонзорских штандова. Школа ће омогућити младим истраживачима и стручњацима из индустрије, који ће овом приликом доћи из 24 земље, да уче од водећих светских научника у домену ВИ.
Овогодишња школа машинског учења окупиће више од 250 полазника, с тим да је највећи број учесника је из Србије и региона. Како оцењује др Ћулибрк, ово је јединствена прилика да се окупе наши најбољи млади стручњаци, подигне ниво експертизе у домену вештачке интелигенције у региону и прикаже Србија као регионални и глобално релевантан центар изврсности.
– Главни циљ ЕЕМЛ-а је популаризација тема из области машинског учења и вештачке интелигенције широм Европе, а посебно у Источној Европи, те подстицање истраживања у овом домену – наводи др Ћулибрк. – Учесници ће имати прилику да продубе своја знања и вештине истражујући теме као што су основе машинског учења, мултимодално учење, обрада природног језика, напредне архитектуре дубоког учења, генеративни модели, као и ВИ за науку.
М. С.